Muzeum Narodowe w Lublinie zakupiło obraz Włodzimierza Borowskiego, jednego z założycieli awangardowej grupy Zamek. Pracę „Dlaczego to zrobiłaś” można już oglądać na wystawie stałej poświęconej tej grupie. W sumie kolekcja liczy blisko 400 prac.
W dobie kultury „szybkostrzelnej” potrzebna jest przestrzeń, w której możliwe są prawdziwe głębokie relacje, nie tylko z dziełami sztuki, ale i ludźmi. Ważny jest kontakt z publicznością, a Muzeum Narodowe jest dobrym miejscem budowania wspólnoty – mówi PAP p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Rosales Rodriguez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zleciło Muzeum Narodowemu, by zaniechało budowy nowego skrzydła. Za niepotrzebną uznano też budowę nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej na obrzeżach Łazienek - ustalili dziennikarze "Gazety Wyborczej".
Rada Miasta Lublin jednogłośnie przyjęła w czwartek uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin mecenasom kultury i donatorom Muzeum Narodowego w Lublinie Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu.
Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie i Poznaniu wspólnie organizują monograficzną wystawę malarstwa Józefa Chełmońskiego. „Zwracamy się do właścicieli 11 prac z prośbą o rozważenie wypożyczenia prac artysty” – mówi PAP kurator wystawy w stołecznym Muzeum Narodowym Wojciech Głowacki.
Po 83 latach łukaszowcy wracają do Polski. To wielka satysfakcja, a przede wszystkim wielkie dobro dla polskiej kultury – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconej wystawie „Łukaszowcy. Wielki powrót”.
Niezwykła jest artystyczna siła języka, a raczej, języków, jakie stworzył Witkacy – zauważa Zofia Machnicka, kuratorka wystawy „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”, na której w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowanych jest blisko 500 dzieł artysty. Ekspozycja, którą odwiedziło ponad 40 tysięcy osób, trwa do 9 października.
W Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie otwarta została międzynarodowa ekspozycja jednego arcydzieła „Dziecięca zbroja Zygmunta Augusta” pod patronatem ministrów kultury Litwy i Polski, Simonasa Kairysa i Piotra Glińskiego.
Od 1 stycznia Muzeum Tatrzańskie będzie Muzeum Narodowym współprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W środę umowę w tej sprawie podpisał szef resortu kultury Piotr Gliński oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
Podniesienie Muzeum Tatrzańskiego do rangi Muzeum Narodowego to wielki prestiż dla naszej placówki, ale i wielkie zobowiązanie – mówi w niedzielę PAP dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende–Surmiak. Decyzję o tym ogłosił w Zakopanem wicepremier Piotr Gliński.