W Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim niedaleko Płocka odbędzie się w niedzielę, 13 października, plenerowa „Powidlarnia” z kiermaszem produktów regionalnych, w tym buraczanych powideł olenderskich. Będą też pokazy rzemieślnicze, warsztaty śpiewacze i potańcówka.
Plebanię z 1904 r., przeniesioną z Ostrów Tuszowskich można od niedzieli oglądać w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (Podkarpackie). Jej pomieszczenia urządzono według archiwalnych notatek i zapisków. Plebania to ostatni element z kompleksu zabudowań kościelnych, które można podziwiać w skansenie.
Weekend w chorzowskim skansenie to okazja do udziału w dwóch wydarzeniach. 24 sierpnia odbędzie się Dzień Architektury Drewnianej, podczas którego uczestnicy poznają tajniki tradycyjnego budownictwa drewnianego. Z kolei 25 sierpnia plenerowa impreza „O zbożach, chlebie i ziołach” przeniesie gości w świat smaków tradycyjnej kuchni.
Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił w koszeniu kosą czy podbieraniu sierpem może odwiedzić 4 sierpnia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie odbywać się będą „Żniwa w skansenie”. To największa z organizowanych tam imprez plenerowych, ukazująca też dawne zwyczaje związane z okresem żniwnym.
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie rozpoczęło realizację zadań inwestycyjnych - poinformowała placówka. Remont ma dotyczyć zabytkowej ekspozycji oraz budynków służących działalności edukacyjnej.
Finał wojewódzki 23. edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” odbędzie się w niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni koło Kielc. W konkursie, którego celem jest promocja regionalnych potraw, oceniane będą 32 produkty.
Pokaz legendarnej husarii w wykonaniu kawalerzystów z Sandomierza ma być główną atrakcją środowego pikniku w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu - przekazał historyk, kierownik działu kultury wsi w muzeum Przemysław Bednarczyk. Podczas pikniku zaprezentują się m.in. zaprzęgi konne.
Warsztaty i pokazy tradycji związanych z prawosławną Wielkanocą, ludowe bajki a także piknik etnograficzny z twórcami rękodzieła ludowego - czeka na wszystkich, którzy w majówkę wybiorą się do podlaskich instytucji kultury. Imprezy rozpoczną się w środę, potrwają do piątku.
Pod hasłem „Czym nas karmi las” Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje konkurs kulinarny „Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka”. Zgłoszenia można przesyłać tam do 2 maja. Potrawy zostaną ocenione podczas plenerowej imprezy w skansenie 5 maja - „Gotowanie na leśnej polanie”.
Występami muzycznymi dawnego wiosennego, wielkanocnego kolędowania z Konopielką Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie koło Białegostoku zainaugurowało w niedzielę oficjalnie nowy sezon dla odwiedzających.