Wieczorem 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się trwające do 16 września tego roku objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Są to jedyne w Polsce objawienia, które uznał Kościół katolicki.
Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.
W Gietrzwałdzie, w pobliżu bazyliki, powstanie Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii. Władze gminy liczą na to, że pierwsi zwiedzający będą mogli odwiedzić to miejsce w 2027 roku.
We wtorek 27 czerwca przypada 146. rocznica rozpoczęcia objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie – to jedyne potwierdzone przez Kościół Katolicki objawienia na terenie dzisiejszej Polski. W niedzielę w gietrzwałdzkim kościele o godz. 13.00 zostanie odprawiona uroczysta msza.
Pielgrzymujemy do tego miejsca, bo wierzymy, że jak kiedyś tak i dzisiaj stąd może wyjść odrodzenie społeczne naszego narodu – mówił w niedzielę metropolita gdański abp Tadeusz Wojda podczas uroczystości 145. rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie na Warmii.
Żyjemy w społeczeństwie ludzi coraz lepiej wykształconych, którzy jednocześnie dopuszczają się wielu nieetycznych zachowań – dotyczy to także nas chrześcijan – powiedział w niedzielę bp Andrzej Jeż podczas uroczystości 144. rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie.
W Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie rozpoczęły się w sobotę uroczystości ogólnopolskiego Dnia Pokutnego. Odbywa się on pod hasłem "Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej", a inspiracją do jego zorganizowania jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Pod hasłem "Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej" odbędzie się 30 czerwca Dzień Pokutny w miejscu maryjnych objawień w Gietrzwałdzie - poinformowała we wtorek Kuria Warmińska. Będzie to część obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wójt, radni, urzędnicy i grupa mieszkańców warmińskiej gminy Gietrzwałd wybrali się w piątek we wspólną podróż pociągiem Intercity "Gietrzwałd" relacji Olsztyn - Zielona Góra. Wyprawa ma promować ich miejscowość, znaną z sanktuarium maryjnego.
O roli przesłania gietrzwałdzkiego i o sile jednoczącej i pełnej pokoju, której potrzeba w życiu rodzinnym, osobistym i społecznym mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w 140. rocznicę objawień maryjnych w Gietrzwałdzie.