Bogusław Nizieński, b. sędzia Sądu Najwyższego, pierwszy rzecznik interesu publicznego, opozycjonista z lat PRL oraz żołnierz Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej, zmarł 18 maja 2025 r. O jego śmierci poinformował b. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk.
Wernisaż pt. „40 lat Ruchu Wolność i Pokój” oraz debata z udziałem jego czołowych przedstawicieli odbyła się w sobotę (12 kwietnia) w Szczecinie. Czterdzieści lat temu inicjatorzy Ruchu ogłosili deklarację założycielską, w której pisali m.in. o konieczności pozyskiwania Polaków dla idei pokoju.
Sto lat temu, 22 marca 1925 r. urodziła się Halina Mikołajska – aktorka, działaczka opozycji antykomunistycznej, internowana w stanie wojennym. "Uświadomiła mi, że w życiu artysty nie istnieje tylko sztuka, ale też pewna odpowiedzialność i misja, nieobojętność, wobec tego, co dzieje się wokół nas. Zawsze ją podziwiałam" – powiedziała PAP aktorka Joanna Szczepkowska.
43 lata temu, 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy ustalili, że nawet w świetle PRL-owskiego prawa dekret ten był bezprawny.
13 lutego 2014 r. zmarł Zbigniew Romaszewski, fizyk, działacz opozycji antykomunistycznej, członek KSS KOR i kierownik Biura Interwencyjnego; od 1980 r. w NSZZ „Solidarność”; współtwórca Radia Solidarność w stanie wojennym, senator III RP, kawaler Orderu Orła Białego.
Pogrzeb zmarłego 22 czerwca Krzysztofa Lancmana odbył się w piątek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Angażował się w sposób pełny w każde działanie, które Polsce miało służyć – powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk.
Zmarł Krzysztof Lancman, działacz opozycji niepodległościowej uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Wolności i Solidarności - poinformowano w czwartek na Fb Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).
35 lat temu, 7 października 1986 r., zmarł Jerzy Łojek, historyk, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Był ekspertem w zakresie historii politycznej Polski i Europy XVII–XX w., specjalizował się w stosunkach polsko-rosyjskich. Sprawę wyjaśnienia Katynia powierzył w testamencie swym bliskim.
Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego kasację ws. mężczyzny aresztowanego w 1982 r. za roznoszenie niepodległościowych publikacji w zakładzie pracy. Mężczyzna został uniewinniony, sąd odmówił mu jednak wypłaty zadośćuczynienia.