Kostiuchnówka i Polski Las to miejsca ważne dla polskiej historii i tożsamości, ale też dla przyszłości i dialogu polsko-ukraińskiego – oświadczył w sobotę marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas uroczystości upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w piątek na Ukrainie odwiedził polskie miejsca pamięci związane z legionistami, którzy polegli koło Kostiuchnówki w 1916 r.
Jest ważne dla nas i przyszłości, by dialog polsko-ukraiński był prowadzony, nasza historia jest bardzo trudna, są m.in. problemy dot. prac archeologicznych na terenie Ukrainy; 31 sierpnia będę rozmawiał o nich z prezydentem Zełenskim - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką i spotka się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.
103 lata temu, 6 lipca 1916 r., zakończyła się bitwa pod Kostiuchnówką na Wołyniu z przeważającymi liczebnie wojskami rosyjskimi. Legiony Polskie przez ponad dwa dni skutecznie odpierały napór, jednak utrzymanie pozycji kosztowało wiele ofiar – poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. Polaków, co czyni ten bój najkrwawszym z udziałem Legionów.
W setną rocznicę powstania 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, w środę w Kielcach odbywają się uroczystości upamiętniające żołnierzy jednostki, która w dwudziestoleciu międzywojennym stacjonowała w tym mieście.
Ukraińska firma, która w sierpniu zaprosiła IPN do poszukiwań szczątków polskich legionistów w Kostiuchnówce, dostała od ukraińskich władz zakaz pracy z Polakami - powiedział w czwartek naczelnik Wydziału Kresowego w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN Leon Popek.
Eksperci IPN wezmą udział w poszukiwaniach w Kostiuchnówce na Ukrainie grobów żołnierzy I Brygady Legionów dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. To ważny i pozytywny sygnał dla dialogu historycznego z Ukrainą - ocenia IPN.
4 lipca 1916 r. Legiony Polskie rozpoczęły pod Kostiuchnówką na Wołyniu walkę z przeważającymi liczebnie wojskami rosyjskimi. Była to najkrwawsza bitwa Legionów, w której poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. polskich żołnierzy.
Harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP zainaugurowali w niedzielę w Centrum Dialogu Kostiuchnówka na ukraińskim Wołyniu kolejny rok akcji odzyskiwania miejsc pamięci o poległych w I wojnie światowej żołnierzach Legionów Polskich.