Egzemplarz "Poezji Byrona" został zwrócony do biblioteki w szkole St Bees w północno-zachodniej części Wielkiej Brytanii po 113 latach od jej wypożyczeniu – podał w sobotę „Guardian”. Tom został przywłaszczony przez jej ucznia Leonarda Ewbanka, który zginął podczas I wojny światowej.
Niemal 1500 bibliotek w całym kraju weźmie udział w tegorocznej edycji „Nocy Bibliotek”, której inauguracja odbędzie się w piątek w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, informuje na swej stronie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wspólne, nocne czytanie „Wady snu” Radki Denemarkovej, zwiedzanie magazynów Biblioteki Raczyńskich, spotkanie z Harrym Potterem, escape room - to niektóre z atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Poznania w ramach kolejnej Nocy Bibliotek.
W piątek odbędzie się 10. Noc Bibliotek. Z ponad 1400 książnic z kraju, w akcji bierze udział 70 instytucji w Łódzkiem. Będą czynne po zakończeniu pracy, a bibliotekarze zaplanowali wycieczki po zakamarkach placówek, gry i spotkania, m.in. z prof. Jerzym Bralczykiem.
Dyrektorzy bibliotek narodowych z całego świata wybrali dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego wiceprzewodniczącym Konferencji Dyrektorów Bibliotek Narodowych (CDNL) na posiedzeniu 3 października 2024 r. w Brisbane (Australia) - poinformowano w czwartek na stronie biblioteki Narodowej.
Główny Urząd Statystyczny opublikował w środę informację na temat funkcjonowania bibliotek publicznych w 2023 r. Wynika z niej, że o 4,5 proc. wzrosła liczba czytelników bibliotek publicznych w porównaniu z rokiem 2022.
8 maja rozpocznie się XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku kierujemy nasze działania przede wszystkim do najmłodszych czytelników - powiedziała przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dr Barbara Budyńska.
5 maja 1829 roku otwarto Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu – to najstarsza z istniejących bibliotek publicznych w Polsce. Rocznicę uświetnią m.in. spotkania z pisarzami czy podróżnikami. Zaplanowano także wyjątkowe zwiedzania oraz pokaz filmu z muzyką na żywo.
Ponad 4,1 mln zł zostanie przekazanych na realizację 199 zadań, które w tym roku otrzymały dofinansowanie w ramach programu "Partnerstwo dla książki" - poinformowało w czwartek MKiDN. Odwołania od wyników wnioskodawcy mogą składać do 14 kwietnia.
W całej Europie od 2022 roku kradzione są cenne pozycje literatury rosyjskiej i - jak informuje w niedzielę portal dziennika "Bild" - "rosyjskojęzyczne dzieła zostały skradzione również w Niemczech".