674 wnioski wpłynęły w ramach naboru do nowego programu dotacyjnego „Reymont. Interwencje” - podało MKiDN. Jego celem jest wsparcie projektów upamiętniających twórczość Władysława Reymonta, który 100 lat temu otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za powieść „Chłopi”.
W Łódzkiem wydarzenia organizowane przez muzea, biblioteki oraz Uniwersytet Łódzki przypominają o przypadającej 13 listopada 100. rocznicy przyznania nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi. Autor „Chłopów”, który decyzją Senatu został patronem roku 2025, był związany z ziemią łódzką.
„Ironią życia” nazwał Władysław Reymont przyznanie mu Literackiej Nagrody Nobla. Z jednej strony pisał o „oszołomieniu” i „niespodziance”, z drugiej gorzko mówił o sławie i rozgłosie, które przyszły, gdy „odszedł do świata wewnętrznego”. Pisarz był zbyt chory, by osobiście odebrać nagrodę, umarł zaledwie nieco ponad rok jej otrzymaniu. Komitet Noblowski decyzję o przyznaniu nagrody Reymontowi podjął 13 listopada 1924 r.
Spuścizna „polskiej Safony” to 500 wierszy, 20 sztuk teatralnych i 10 słuchowisk radiowych. To także kilkadziesiąt utworów stricte patriotycznych - napisano w uchwale. Senat podjął także uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Władysława Stanisława Reymonta w setną rocznicę śmierci „wybitnego pisarza, laureata Nagrody Nobla”
Sekretarz stanu w MKiDN, Bożena Żelazowska zapowiedziała program dotacyjny „Reymont. Interwencje”. Będzie to milion złotych, przeznaczonych na oddolne działania i inicjatywy związane z upamiętnieniem Władysława Reymonta w setną rocznicę przyznania mu literackiej Nagrody Nobla.
Traktowałam powieść jako Biblię naszych tradycji, obyczajów i kultury - mówi PAP aktorka Emilia Krakowska, która w filmie „Chłopi” wg Władysława Reymonta zagrała rolę Jagny. 13 listopada przypada 90. rocznica przyznania pisarzowi literackiej Nagrody Nobla.
Prace 40 artystów, m.in. Józefa Chełmońskiego i Leona Wyczółkowskiego poświęcone tematyce ludowej często obecnej w twórczości Władysława Reymonta i zaaranżowany z mebli z epoki gabinet noblisty można od środy oglądać na wystawie w Muzeum Niepodległości.
Spektakl „Ziemia obiecana” na podstawie powieści Władysława Reymonta w reżyserii Wojciecha Kościelniaka został uznany przez widzów za najlepszą premierę zeszłego roku w Tetrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jak poinformował PAP we wtorek Piotr Wasilewski z krakowskiego teatru, w zorganizowanej w styczniu i w lutym czwartej edycji plebiscytu widzowie najwięcej głosów i komplementów kierowali pod adresem dwóch przedstawień: „Czarnoksiężnik z krainy Oz” i „Ziemia obiecana”.
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła w czwartek - jednogłośnie - poselski projekt uchwały ws. uczczenia pamięci twórcy filmowego Jana Rybkowskiego, reżysera m.in. serialu "Chłopi". 4 kwietnia przypada 100. rocznica urodzin Rybkowskiego.
W czwartek po południu poznamy laureata literackiej Nagrody Nobla. Do tej pory otrzymało ją czterech polskich pisarzy: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz.