Wielu ludzi zna stereotyp, że oto upadł mur berliński i nagle skończył się komunizm, ale w historii nic nie dzieje się w ciągu jednego dnia; dla mnie pierwszym puzzlem w rozpadzie komunizmu była Solidarność – mówi PAP rumuński historyk Daniel Filip-Afloarei.
Do dziś dnia czuję się uchodźcą - powiedziała literacka noblistka z 2009 r. Herta Mueller na czwartkowym spotkaniu w Warszawie. Dla pisarki wywodzącej się z mniejszości niemieckiej w Rumunii, wyjazd do Niemiec był wyrwaniem się z więzienia dyktatury Ceausescu.
Rumunia jest jedynym krajem dawnego bloku komunistycznego, w którym w 1989 r. droga do demokracji zaczęła się krwawo. Ponad 1000 ofiar w Bukareszcie, egzekucja dyktatora Nicolae Causescu i jego żony w dniu Bożego Narodzenia położyły kres reżimowi.
Niemiecka laureatka literackiej Nagrody Nobla Herta Mueller zapowiedziała w niedzielę w wywiadzie dla "Spiegla" wydanie nowej książki o życiu w komunistycznej Rumunii. Władimir Putin przypomina jej socjalistycznych funkcjonariuszy partyjnych z tamtych czasów.
700 architektów i 20 tys. robotników postawiło swoisty pomnik komunistycznemu dyktatorowi Rumunii Nicolae Ceausescu. 23 lata po jego śmierci Pałac Parlamentu wciąż góruje nad Bukaresztem. Dla jednych to symbol komunizmu, dla innych oznaka potęgi narodu. To właśnie tam Europejska Partia Ludowa (EPL) zorganizowała w środę i czwartek swój kongres, na który zjechało ponad tysiąc delegatów, w tym polscy europosłowie z PO i PSL.
Ekshumacja ciał byłego dyktatora Rumunii Nicolae Ceausescu i jego żony Eleny rozpoczęła się w środę rano na cmentarzu w Bukareszcie. Jej celem jest przeprowadzenie testów DNA, by ostatecznie ustalić tożsamość pochowanych. Nieco wcześniej Mircea Opran, zięć małżonków Ceausescu, straconych 20 lat temu, powiedział, że ciała zostaną ekshumowane na żądanie rodziny w celu pobrania próbek do testów DNA. "Musimy ustalić, czy są to oni" - oznajmił Opran w prywatnej telewizji Realitatea.