80 lat temu, 2 grudnia 1941 r., w okupowanej przez Niemców Warszawie zmarł Edward Śmigły-Rydz, marszałek Polski i Naczelny Wódz w czasie kampanii obronnej w 1939 r. Był oskarżany o niedostateczne przygotowanie sił zbrojnych do wojny z Niemcami oraz liczne błędy w dowodzeniu.
100 lat temu, 5 lutego 1917 r. w Chochołowie urodził się Stanisław Frączysty, kurier tatrzański, który pod koniec października 1941 r. przeprowadził z Węgier do okupowanej przez Niemców Polski marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.
Sejm nie zgodził się w czwartek na uczczenie 75. rocznicy śmierci marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Przed głosowaniem projekt uchwały wniesiony przez Prezydium Sejmu skrytykowała cała opozycja. Padały argumenty o tchórzostwie, dezercji i próbie kolaboracji Rydza-Śmigłego z III Rzeszą.
"W 75. rocznicę śmierci Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza Sejm RP składa hołd jego dokonaniom z okresu walk o niepodległość i granice Ojczyzny" - głosi tekst projektu uchwały, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Pamięć o marszałku Polski Edwardzie Śmigłym-Rydzu - żołnierzu Legionów Polskich, bohaterze wojny z bolszewikami, Naczelnym Wodzu Wojska Polskiego - w 75-lecie jego śmierci uczczono na Starych Powązkach w Warszawie.