Jukace, którymi mogą zostać jedynie kawalerowie z Zabłocia, obecnie dzielnicy Żywca, powitali na ulicach miasta 2022 rok. Odwiedzali zabawy i składali życzenia. Ta tradycja, sięgająca XVII w., wciąż jest żywa – poinformował rzecznik magistratu w Żywcu Mariusz Hujdus.
Jukace, którymi mogą zostać jedynie kawalerowie z Zabłocia, obecnie dzielnicy Żywca, tradycyjnie obwieszczą mieszczanom, że rozpoczął się nowy 2021 r. Z powodu pandemii nie stanie się to jednak o północy, lecz w piątkowe południe.
Wszystkie zachowane manuskrypty Andrzeja Komonieckiego, żyjącego na przełomie XVII i XVIII w. wójta i burmistrza Żywca (Śląskie), a przede wszystkim kronikarza, zobaczyć można na wystawie w żywieckim Muzeum Miejskim – poinformowała w piątek placówka.
Pasjonaci piwnych pamiątek z Polski i zagranicy przyjechali do Żywca, gdzie w piątek rozpoczęła się dwudniowa XXII Międzynarodowa Giełda Birofiliów. Jak twierdzą zbieracze, to jedna z bardziej prestiżowych tego typu imprez w Europie Środkowej.
Zależy nam, by na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości prochy ostatnich przedwojennych właścicieli dóbr żywieckich: arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i jego żony Alicji Ankarcrony, spoczęły w konkatedrze – powiedział burmistrz Żywca Antoni Szlagor.
Blisko 900 tys. osób zwiedziło Muzeum Browaru w Żywcu w ciągu 10 lat istnienia. W 2018 r. placówka spodziewa się milionowego gościa - powiedziała dyrektor muzeum Lidia Dadej. Zaznaczyła: muzeum zostało zmodernizowane; jest teraz bardziej multimedialne i interaktywne.