Maksymilian Kasprzak, kombatant września 1939, żołnierz przedwojennego 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie, walczył m.in. w bitwie nad Bzurą zmarł we wtorek w wieku 101 lat - podała w środę PAP Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego woj. kujawsko-pomorskiego.
W 1867 r. we Lwowie zawiązało się Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, którego kolejne „gniazda” szybko powstawały na terenie całej ówczesnej Galicji, a także na terenie zaboru pruskiego i rosyjskiego. W Zakopanem od poniedziałku można oglądać wystawę obrazującą 150 lat istnienia Towarzystwa w Polsce.
Polski hokej na trawie ma 110 lat. Pierwszy oficjalny mecz na ziemiach polskich rozegrano 1 lipca 1907 roku we Lwowie na boisku Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", pomiędzy piłkarzami miejscowych zespołów Czarnych oraz Pogoni. Spotkanie zakończyło się wynikiem bezbramkowym.
Na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi zostaną zaprezentowane najważniejsze wydarzenia i postacie związane z historią sportu i turystyki w Łodzi od jego narodzin w wieku XIX, poprzez rozwój w okresie międzywojennym, a na sukcesach po II Wojnie Światowej kończąc.
Tworzyliście i nadal wspaniale tworzycie historię Rzeczypospolitej - powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwracając się do członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” podczas uroczystego otwarcia wystawy z okazji 150. rocznicy powstania tej organizacji.
W czwartek Senat przyjął uchwałę w 150. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. "Senat RP życzy, by młodzież garnęła się do gniazd sokolich i znajdowała w nich sens swej aktywności oraz pracy dla Polski" - podkreślono w uchwale.
Pocztówki prezentujące ideę Sokolstwa, jakie do 7 maja prezentowane będą w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, według dyrektora placówki Tomasza Jagodzińskiego mogą być zachętą do zainteresowania się ważnymi elementami historii sportu i narodu.
Sejm uczcił w piątek 150. rocznicę powstania najstarszej polskiej organizacji młodzieżowej, patriotycznej i sportowej Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Organizacja przyczyniła się do wychowania polskiej młodzieży "w duchu patriotyzmu i postaw obywatelskich" - napisano w uchwale.
Zakładano, że jeśli pojawi się szansa na odzyskanie przez Polskę niepodległości, to do walki o nią staną ci, którzy są przygotowani fizycznie i świadomi narodowo – mówi prof. Andrzej Chwalba z UJ. 150 lat temu, 7 lutego 1867 r., we Lwowie powstało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" o charakterze sportowo-wychowawczym.