Tajemniczy naszyjnik wysadzany diamentami mogącymi mieć związek ze skandalem, który przyczynił się do upadku Marii Antoniny, noszony podczas koronacji Jerzego VI i Elżbiety II, został sprzedany w środę na aukcji w Genewie za 4,8 miliona dolarów, poinformował na swoim portalu „The Guardian”.
Cenna, wczesnośredniowieczna biżuteria znaleziona przed laty pod Brańskiem trafiła w środę jako depozyt do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, przekazana przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W bydgoskiej katedrze znaleziono 480 złotych monet oraz 200 innych zabytków, m.in. biżuterię, paciorki i dewocjonalia z XVI i XVII wieku. Odkrycia dokonali archeolodzy, którzy skarb znaleźli pod posadzką prezbiterium.
Biżuteria studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu nawiązująca do dzieł rodziny Cranachów będzie od wtorku prezentowana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Prace studentów inspirowane były wystawą „Moda na Cranacha”.
Biżuterię z brązu i bursztynu pochodzącą z epoki brązu odnalazło dwóch mieszkańców powiatu sulęcińskiego w Lubuskiem. Przedmioty te przeleżały ziemi około trzech tysięcy lat – poinformował w środę PAP kier. Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp. Błażej Skaziński.
Biżuterię pochodzącą z wykopalisk archeologicznych na Wschodzie odkryli celnicy w czasie kontroli samochodu na granicy z Białorusią w Bobrownikach (Podlaskie). Według specjalistów przedmioty pochodzą z różnych epok i mają ogromną wartość historyczną.
Sekretnik z diamentowym monogramem, medaliony portretowe, diademy - żeliwny i bursztynowy, bransoleta ze szmaragdem czy ametystowa brosza - to tylko niektóre dzieła sztuki jubilerskiej, które będzie można oglądać od piątku na wystawie w Muzeum w Gliwicach.