W Niemczech świadomość zbrodni popełnionych przez ich kraj w okresie II wojny światowej jest nikła i dlatego należy to Niemcom uzmysławiać m.in. poprzez takie publikacje i działania, jak nasze – mówi PAP sekretarz stowarzyszenia Patria Nostra Aneta Markowska.
Drużyna z Karagandy w Kazachstanie zwyciężyła w konkursie „Patria Nostra” na najlepszy film lub animację o szeroko rozumianej tematyce historycznej dotyczącej Polski. Drugie miejsce zajęła drużyna z Argenteuil we Francji, a trzecie zespół z Równego na Ukrainie.
Tematowi zniekształcania pamięci o niemieckich zbrodniach popełnionych podczas II wojny światowej poświęcona była konferencja naukowa, która odbyła się w środę w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie.
Stowarzyszenie "Patria Nostra" dołączy stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich o niezawisłości polskich sądów do pisma procesowego w sprawie prawidłowego przeproszenia przez niemiecką telewizję ZDF b. więźnia Auschwitz Karola Tendery za słowa o "polskich obozach śmierci" – poinformowało we wtorek PAP Stowarzyszenie.
Kolejne procesy cywilne przeciwko niemieckim mediom zapowiada olsztyńskie Stowarzyszenia Patria Nostra za używanie sformułowań o "polskich obozach zagłady". Chodzi o telewizję SWR i radio B5aktuell – poinformowało we wtorek PAP stowarzyszenie.
Kolejne interwencje w sprawie sformułowania "polskie obozy zagłady" zapowiada Stowarzyszenie Patria Nostra. Prawnicy organizacji wezmą też udział w spotkaniu w Parlamencie Europejskim nt. obrony dóbr osobistych byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady.