W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarto w sobotę wystawę „Prymasi Odrodzonej Polski”; poświęconą prymasom Edmundowi Dalborowi i Augustowi Hlondowi. Wystawa jest jednym z wydarzeń wieńczących jubileusz 600-lecia prymasostwa w Polsce.
Monografia "Dzieje prymasostwa polskiego" zaprezentowana zostanie w przyszłym tygodniu w Gnieźnie w ramach uroczystości wieńczących jubileusz 600-lecia prymasostwa. To pierwsze tego typu opracowanie poświęcone polskim prymasom.
Papież Franciszek poprosił kard. Vincenta Nicholsa, swego wysłannika do Polski na uroczystości w Gnieźnie z okazji 600-lecia prymasostwa, by pozdrowił polskich duszpasterzy, wiernych i władze państwowe. Pisze o tym w liście ogłoszonym w sobotę w Watykanie.
Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, zwieńczą 28 i 29 kwietnia w Gnieźnie (Wielkopolskie) obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. W wydarzeniu będzie uczestniczył legat papieski.
Papież Franciszek mianował w sobotę swym specjalnym wysłannikiem na uroczystości 600-lecia ustanowienia instytucji prymasa Polski arcybiskupa Westminsteru kardynała Vincenta Gerarda Nicholsa – podał Watykan. Obchody odbędą się 29 kwietnia w Gnieźnie.
Prymasów Edmunda Dalbora i Augusta Hlonda przybliży prezentowana w Gnieźnie wystawa poświęcona 600-leciu prymasostwa w Polsce. Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że będzie to okazja do ukazania ich roli w odzyskaniu niepodległości i budowaniu wolnej Polski.
Obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce zainaugurowano w Gnieźnie w trakcie uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. Centralnym elementem uroczystości była niedzielna suma odpustowa pod przewodnictwem prymasa Polski.
Obchody jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce rozpoczną się w ten weekend w Gnieźnie (Wielkopolskie). W wydarzeniach zbiegających się z uroczystościami ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, wezmą udział prymasi z całej Europy.