Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier podczas wizyty w Grecji został skonfrontowany z roszczeniami reparacyjnymi za zbrodnie wojenne III Rzeszy. Dziennik „Tageszeitung” krytykuje „niemiecki upór” w kwestii zadośćuczynienia dla ofiar i polemizuje w tej sprawie z „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Uczeń polskiej szkoły w Atenach Paweł Madziar zbadał greckie ślady polskiego pianisty Władysława Frymana, wtrąconego w 1944 roku przez hitlerowców do więzienia za zagranie „Etiudy Rewolucyjnej” Fryderyka Chopina na znak solidarności z Powstaniem Warszawskim.
Archiwum ziemi w Grecji jest najbogatsze, ale wciąż najmniej poznane - mówi PAP prof. Janusz Czebreszuk, dyrektor Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. Przyznaje, że przed archeologami jest jeszcze bardzo dużo pracy.
Polsko-greckie współdziałanie może skutkować przeniesieniem dyskusji o reparacjach na poziom europejski, gdzie Berlin będzie musiał zająć stanowisko – mówi PAP prof. Notis Marias, prawnik i były poseł do greckiego parlamentu oraz Parlamentu Europejskiego.
Polska, ta macierz, nigdy nie zapomina o swoich obywatelach, którzy rozsiani są po całym świecie – powiedziała w sobotę w Atenach marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas uroczystości nadania sztandaru Szkole Polskiej im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Grecji.
79 lat temu w miasteczku Distomo w środkowej Grecji Niemcy zamordowali co najmniej 218 cywilów, w tym kobiety i 6-miesięczne dzieci, w odwecie za działania greckich partyzantów. Potomkowie ofiar masakry do dziś dochodzą odszkodowań od rządu niemieckiego.
Wszystkie partie polityczne w Grecji, a także ponad 90 proc. społeczeństwa popierają kwestie reparacji od Niemiec, ale nie mamy dowodów zdecydowanych działań rządu w tej sprawie, jak to ma miejsce w przypadku Polski – mówi PAP dr Aristomenis Syngelakis, szef Greckiego Komitetu ds. Niemieckich Odszkodowań. Jak wskazuje, proponuje konfiskatę niemieckich nieruchomości na poczet wypłat, zwrócenie się do sądu międzynarodowego i ścisłą współpracę z Polską.
We wtorek wieczorem w ateńskim Muzeum Wojny zorganizowano wystawę i prezentację książki o Jerzym Iwanowie-Szajnowiczu, bohaterze Polski i Grecji. W czasie II wojny światowej prowadził on działalność wywiadowczą i sabotażową na terenie okupowanej Grecji, za co został zamordowany przez Niemców.