Bicie w bęben obwieszcza w noc poprzedzającą Wielką Niedzielę Zmartwychwstanie Chrystusa w Iłży k. Radomia (Mazowieckie). W ubiegłym roku obrzęd, którego tradycja sięgać może XVII w., został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa.
Od północy w Wielką Sobotę aż do niedzielnej rezurekcji w całej Iłży k. Radomia słychać odgłosy bicia w bęben. Uderzeniami w baraban mieszkańcy obwieszczają Zmartwychwstanie Chrystusa. Według etnografów tradycja ta może sięgać nawet XVII w.
Uderzenia w bęben, zwany barabanem, słychać w Iłży (Mazowieckie) od północy w Wielką Sobotę aż do niedzielnej rezurekcji. Zwyczaj obwieszczający koniec postu i zmartwychwstanie Chrystusa jest dla mieszkańców pięciotysięcznego miasta ważnym elementem lokalnej tradycji.
Bicie w bęben zwany barabanem oznajmia mieszkańcom pięciotysięcznej Iłży k. Radomia (Mazowieckie) koniec postu i Zmartwychwstanie Chrystusa. Od północy w Wielką Sobotę aż niedzielnej rezurekcji grupa mężczyzn chodzi po mieście z barabanem i wybija charakterystyczny rytm.