Po latach trudno zrozumieć fenomen popularności ks. Jerzego Popiełuszki, zwłaszcza gdy ogląda się na nagraniach archiwalnych młodego, szczupłego księdza cichym głosem odczytującego homilie z kartek zapisanych ręcznie drobnym pismem – przyznaje w książce „Po prostu jestem z tymi ludźmi” - Katarzyna Jóźwik.
Melancholik i gwiazda kabaretu, tytan pracy translatorskiej, kochający mąż przechodzący od jednej kochanki do kolejnej - postać Tadeusza Boya-Żeleńskiego w ujęciu Moniki Śliwińskiej, autorki właśnie wydanego "Księcia", jest wielowymiarowa i pełna paradoksów.
Umieranie jakoś szczególnie nie bolało – czytamy w pierwszym zdaniu autobiografii Aleksiej Nawalnego, rosyjskiego opozycjonisty, który 16 lutego 2024 r. zmarł nagle w łagrze na Dalekiej Północy. Jego książka pod tytułem „Patriota” ukaże się w 19 krajach, w tym w Polsce, 22 października.
O cztery prace została uzupełniona wystawa poświęcona Tamarze Łempickiej – poinformowało w czwartek Muzeum Narodowe w Lublinie. Podczas konferencji przekazano również nowe, potwierdzone w badaniach naukowych, fakty z życia tej słynniej polskiej artystki.
20 lat temu, 12 września 2004 r., zmarł Marek Karp – historyk, założyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. „`Czy Marek Karp padł ofiarą zamachu?` – pytali dziennikarze, a zasadność tego pytania potwierdzał Zbigniew Siemiątkowski, były szef wywiadu i człowiek, który z pewnością wiedział, co mówi” – czytamy w biografii Karpia „Zmierzyć arszynem. Marek Karp i Ośrodek Studiów Wschodnich”.
To jest artystka, projektantka i rzeźbiarka, która miała plan na siebie - powiedziała PAP Małgorzata Czyńska, autorka książki „Julia Keilowa. Metaloplastyczka na nowe czasy”. Budowała swoją osobistą markę w sposób niezwykle świadomy - dodała.
Freud zdawał sobie sprawę z możliwości stworzenia przez człowieka systemu idącego dalej niż klasyczne systemy władzy oparte o przemoc i opresję – mówi w rozmowie z PAP Andrew Nagorski, historyk, dziennikarz, autor książki „Freudowi na ratunek. Opowieść o ucieczce Sigmunda Freuda z Wiednia”.
„Kto to jest ten Bierut?” – dopytywał podobno jego szef ochrony. "Wiedziano o nim tyle, ile sam zechciał powiedzieć" - spuentowała Grażyna Pomian, zmarła w 2019 roku autorka biografii komunistycznego dyktatora.
Jeżeli miałbym możliwość zadania pytania Leopoldowi Tyrmandowi, zapytałbym, czy kogoś zabił - powiedział PAP biograf pisarza Marcel Woźniak. Podkreślił, że chciałby się przenieść do Warszawy z okresu międzywojennego, doświadczając świata, którego już nie ma.
Nick Cave i Warren Ellis stworzyli muzykę do filmu "Back to Black. Historia Amy Winehouse". "Ich wrażliwość i zrozumienie tej historii doprowadziły do powstania niezwykle głębokiej i poruszającej ścieżki dźwiękowej" - zaznaczyła reżyserka filmu Sam Taylor-Johnson.