Narodowe Centrum Kultury zostało uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką w Bratysławie w uznaniu wkładu w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4 – podaje NCK. Jak dodano, szczególnie doceniono Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.
Mural poświęcony 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej został odsłonięty w środę w Budapeszcie w ostatni dzień rocznej prezydencji Polski w V4 w obecności ambasadora Jerzego Snopka i przedstawicieli rządu Węgier.
30-letnią współpracę państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz polską prezydencję w V4 upamiętnia odsłonięty w piątek na warszawskim Powiślu mural. "V4 to partnerstwo historyczne, kulturowe i polityczne" - mówił podczas uroczystości wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
Narodowe Centrum Kultury w Warszawie zostanie uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką. Tak zdecydowali ministrowie kultury państw Grupy Wyszehradzkiej – podaje w piątek Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
30 lat temu, 15 lutego 1991 r., na spotkaniu prezydentów Czechosłowacji, Polski i premiera Węgier na zamku w Wyszehradzie podpisano deklarację o współpracy tych państw. Z czasem Grupa Wyszehradzka stała się najważniejszym forum współdziałania państw Europy Środkowej.
Filmy z Polski, Węgier, Czech i Słowacji, których fabuła oscyluje wokół tematyki różnie rozumianego buntu można zobaczyć podczas przeglądu „Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4” w kinie studyjnym we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza. Pokazy odbywają się przez pięć miesięcy w każdy wtorek.
Licznymi koncertami, projekcjami filmów i degustacją dań kończy się w sobotę piąta już, roczna prezydencja Węgier w Grupie Wyszehradzkiej. Na wieczór przygotowano galę operetkową z udziałem gwiazd z czterech państw.
Przedstawiciele resortów kultury V4 wyrazili w piątek na spotkaniu w Vacu na północy Węgier zadowolenie z postępów w realizacji programów w dziedzinie kultury podczas węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.
Czworo młodych twórców z państw Grupy Wyszehradzkiej kończących właśnie rezydencję literacką w Budapeszcie - w tym tłumaczka literatury węgierskiej Anna Butrym – wzięło w piątek udział w spotkaniu z czytelnikami na Festiwalu Literackim Margo (Margines).