W Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (woj. lubelskie) w czwartek otwarta zostanie wystawa „Józef Piłsudski i Symon Petlura – twórcy sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku”. „Skłania ona do refleksji nad historią i relacjami z Ukrainą” – powiedział Jacek Zagożdżon z dęblińskiego muzeum.
100 lat temu, 21 kwietnia 1920 r., Rzeczpospolita Polska i Ukraińska Republika Ludowa zawarły umowę polityczną określającą wspólną granicę obu państw oraz zasady przyszłej współpracy (znaną także jako pakt Piłsudski-Petlura). Z polskiego punktu widzenia była to szansa na budowę federacji państw tej części kontynentu, dla Ukraińców – szansa wywalczenia niepodległości.
Polsko-ukraińską współpracę wojskową i układ Piłsudski-Petlura jako przykład sukcesu we wzajemnych relacjach omówili uczestnicy konferencji, która odbyła się na Uniwersytecie Tarasa Szewczenki w piątek w Kijowie.
Marszałek Józef Piłsudski chciał samodzielnej Ukrainy, która byłaby państwem buforowym oddzielającym Polskę od Rosji - mówił w czwartek w Krakowie dr hab. Jan Bruski, historyk specjalizujący się w historii powszechnej XX wieku.