Muzeum Miejskie w Tychach gromadzi pamiątki i wspomnienia pracowników działającej w tym mieście od blisko pół wieku fabryki samochodów fiat, obecnie należącej do koncernu Stellantis. „Podziel się swoją historią i wspólnie ocalmy ją od zapomnienia” – apelują muzealnicy, prosząc o udział w projekcie.
12 fiatów 126 ruszyło w sobotę spod bielskiego ratusza do Turynu, skąd wywodzi się popularny „maluch”. Rajd zorganizowała grupa pasjonatów 126Hooligans, by przypomnieć o przypadającej 50. rocznicy rozpoczęcia produkcji auta, które zmotoryzowało Polskę.
Zmarł Tadeusz Mendrek, działacz „Solidarności”, także podziemia solidarnościowego, były wójt gminy Brenna, a ostatnio radny powiatu cieszyńskiego. Miał 71 lat. W niedzielę poinformowało o tym starostwo w Cieszynie.
45 lat temu, 22 lipca 1973 r., w całkiem nowej Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej oficjalnie uruchomiono produkcję Fiata 126p. I choć bywał przez Polaków nazywany „kaszlakiem” i „toczydełkiem”, to tak naprawdę zmienił w ich życiu bardzo wiele. Dziś zaś maluch jest już legendą.
Bielsko-Biała wystąpiło z kasacją do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie nadania rondu im. twórcy Fabryki Samochodów Małolitrażowych Ryszarda Dziopaka – poinformował rzecznik magistratu Tomasz Ficoń. Uchwałę radnych w tej sprawie unieważnił wojewoda, a jego stanowisko podtrzymał WSA.
Rada Bielska-Białej chce, by miasto złożyło kasację do NSA w sprawie nadania rondu imienia twórcy Fabryki Samochodów Małolitrażowych Ryszarda Dziopaka. Na patrona nie zgodził się wojewoda śląski. Uznał, że narusza ustawę dekomunizacyjną. Zdanie to poparł WSA.
Samorząd Bielska-Białej zaskarżył do sądu administracyjnego w Gliwicach rozstrzygnięcie wojewody śląskiego, który unieważnił decyzję radnych o nadaniu jednemu z rond w mieście imienia Ryszarda Dziopaka, twórcy bielskiej Fabryki Samochodów Małolitrażowych.
Bielska rada zdecydowała we wtorek, że zaskarży do sądu administracyjnego w Gliwicach decyzję wojewody śląskiego, który unieważnił jej uchwałę o nadaniu jednemu z rond imienia Ryszarda Dziopaka, twórcy i dyrektora bielskiej Fabryki Samochodów Małolitrażowych.