Ta książka odkrywa nowe fakty z życia marszałka Mannerheima, rzuca światło na jego stosunki z Polakami, z arystokracją, ułanami, artystami czy rodziną słynnych szewców. Pokazuje, jak Polska wpłynęła na jego sposób myślenia. Pozwala spojrzeć na Polskę jego oczami – zauważają autorzy książki o bohaterze narodowym Finlandii.
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto przekazał do Archiwum Narodowego dokumenty oraz zdjęcia z życia marszałka Carla Gustafa Mannerheima, obrońcy niepodległości Finlandii, regenta, prezydenta, które otrzymał w prezencie od prezydenta Rosji Władimira Putina.
Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Helsinkach odwiedził miejsce pochówku fińskich bohaterów, gdzie złożył wieńce m.in. na grobie marszałka Carla Gustafa Mannerheima, przywódcy ruchu niepodległościowego Finlandii. W tym roku przypada 100. rocznica uzyskania niepodległości przez to państwo.
Mannerheim nie był fińskim Piłsudskim. Obaj jednak skupiają wokół siebie pojęcie niepodległości. Niepodległość Polski to Piłsudski, niepodległość Finlandii to Mannerheim – podkreślił prof. Michał Kopczyński z Instytutu Historycznego UW podczas konferencji „Mannerheim - Obrońca Niepodległości Finlandii”.
Marszałek Józef Piłsudski i marszałek Carl Gustaf Mannerheim to dwie postacie, które miały podobny charakter i bardzo mocno wpłynęły na rzeczywistość w swoich państwach - powiedział w poniedziałek dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie prof. Zbigniew Wawer.
Czerwcowe wydanie „Mówią wieki” opowiada historie pozornie zwyczajnego świętokrzyskiego miasteczka, które czterysta lat temu stało się jednym z centrów reformacji w Polsce. W numerze również o biografii największego fińskiego bohatera narodowego oraz jego polskich konotacjach.