Spacer śladami siedmiu kobiet grupy Oneg Szabat, które współtworzyły Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, odbędzie się w niedzielę w Warszawie. "Kobietom łatwej było odnaleźć się w getcie. Bez nich nie istniałoby np. tajne nauczanie" - powiedział PAP Szymon Pietrzykowski z Działu Edukacji ŻIH.
Instytut Pileckiego w Berlinie oraz Żydowski Instytut Historyczny (ŻIH) w Warszawie zaprezentują w przyszłym tygodniu w stolicy Niemiec książkę „Archiwum ważniejsze niż życie. Tajne archiwa getta warszawskiego”. Ta publikacja pozwoli niemieckiemu czytelnikowi na wsłuchanie się w pełni w głosy ofiar – mówi PAP dyrektor ŻIH Monika Krawczyk.
Nową patronką skweru na warszawskim Muranowie u zbiegu ulic Dzielnej, Pawiej i Smoczej została w środę Rachela Auerbach – członkini grupy Oneg Szabat, zaangażowanej w tworzenie podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, znanego jako Archiwum Ringelbluma.
„Wystawa +Ważniejsze niż życie: Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego+ będzie od czwartku prezentowana w Monachium. Archiwum Ringelbluma opowiada o losie Żydów w getcie oczami samych Żydów, czyli ofiar” – mówi PAP dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego (ŻIH) Monika Krawczyk. „Prezentujemy oryginalne materiały w centrum miasta, które de facto było siedzibą i być może nawet kolebką ideologii nazistowskich Niemiec” – podkreśla.
Szklane upamiętnienie nawiązuje w swej wymowie do Muru w Getcie Warszawskim, lecz jest jednocześnie murem, przez który można oglądać świat – tak wiceminister kultury Jarosław Sellin skomentował odsłonięcie pomnika na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie, upamiętniającego Grupę Oneg Szabat.
Ponad 100 tekstów: literackich – poezja i proza; religijnych i literatury dokumentu osobistego – dzienniki i listy, stanowiących wybór najbardziej reprezentatywny dla kolekcji Archiwum Ringelbluma znalazło się w Antologii wydanej przez Ossolineum.
Żydowski Instytut Historyczny (ŻIH), TR Warszawa i Wolskie Centrum Kultury zapraszają do udziału w akcji społecznej „Wiadomość od Ringelbluma”. Projekt zainauguruje we wtorek wspólne przepisywanie listów z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy.
Celem twórców Archiwum było wykrzyczenie światu tego, co się dzieje z polskimi Żydami – powiedziała PAP dr Katarzyna Person z Żydowskiego Instytutu Historycznego. To jest tak naprawdę jedyna taka kolekcja, o takiej objętości, która oddaje głos ofiarom. Czytamy spisane relacje, listy, dzienniki, pamiętniki ludzi, którzy zaraz potem giną - dodaje.
Emanuel Ringelblum był człowiekiem, któremu udało się połączyć działalność naukową i społeczną – powiedziała PAP dr Katarzyna Person z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wierzył w to, że prawdziwy badacz jest zaangażowany, że poza tym, że opisuje świat, to również go poznaje – dodaje.
Naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o Zagładzie Żydów - mówił prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia wystawy "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" w Żydowskim Instytucie Historycznym. Prezentuje ona dokumenty z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego.