Pierwsza grupa więźniów została pod koniec października 1942 r. skierowana do podoświęcimskich Monowic. Niemcy tworzyli tam przy wznoszonym kombinacie chemicznym największy z podobozów KL Auschwitz. Istniał do 1945 r. Życie straciło w nim ponad 10 tys. osób.
76 lat temu Niemcy uruchomili podobóz Monowitz, największy w kompleksie obozowym Auschwitz. Powstał pod koniec października 1942 r. przy wznoszonym w Monowicach kombinacie chemicznym. Istniał do 1945 r. Życie straciło w nim ponad 10 tys. osób.
14 miast w Europie i Ameryce Północnej odwiedzi wystawa przybliżająca historię niemieckiego obozu Auschwitz. Zaprezentowanych zostanie na niej ok. oryginalnych 600 eksponatów, m.in. barak z Auschwitz III-Monowitz i wagon kolejowy – podała w środę placówka.
Pierwsza kilkusetosobowa grupa więźniów została pod koniec października 1942 r. skierowana do Monowic, gdzie Niemcy tworzyli przy wznoszonym kombinacie chemicznym największy z podobozów KL Auschwitz. Istniał on do 1945 r. Życie straciło tam ponad 10 tys. osób.
Po raz pierwszy w historii o niemieckim obozie Auschwitz i jego znaczeniu opowie objazdowa wystawa monograficzna, która odwiedzi 14 miast w Europie i Ameryce Północnej – podało w środę biuro prasowe Muzeum Auschwitz.