4 października 1894 r. w Warszawie urodził się Józef Beck, legionista, jeden z najbliższych współpracowników marszałka Józefa Piłsudskiego. Jako minister spraw zagranicznych w latach 1932–1939 obciążany był współodpowiedzialnością za katastrofę wrześniową Polski.
Henry Kissinger, dyplomata i doradca amerykańskich prezydentów, skończył w sobotę 100 lat. „Niezmordowanie aktywny”, jak określa go dziennik „Washington Post”, przeżył większość swoich rówieśników – zarówno stronników, jak i krytyków.
Jednym z celów Rosji jest dezintegracja struktur europejskich i transatlantyckich, wskazują na to niedawne słowa b. prezydenta Dmitrija Miedwiediewa – powiedział we wtorek PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Rosjanie znaleźli sposób na zwracanie na siebie uwagi poprzez zarządzanie niestabilnością; teatr jest bardzo ważnym elementem rosyjskiej gry międzynarodowej – powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytet Mikołaja Kopernia w Toruniu, odnosząc się do kryzysu rosyjsko-ukraińskiego.
Polska cieszy się szacunkiem i zaufaniem społeczności międzynarodowej. Jesteśmy postrzegani jako wiarygodny partner i rzecznik dobra wspólnego w relacjach międzynarodowych – mówił prezydent Andrzej Duda w środę, podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym.
Jeśli konkluzje konferencji bliskowschodniej w Warszawie będą wymierzone w Iran, Polska będzie musiała liczyć się z tego konsekwencjami; w grę wchodzi m.in. obniżenie rangi stosunków polsko-irańskich - powiedział w środę dziennikarzom ambasador Iranu w Warszawie Masud Edrisi Kermanszahi.
Szczyt NATO w Warszawie był ogromnym sukcesem Polski; to wydarzenie, które przejdzie do historii - uważa premier Beata Szydło. Szef MON Antoni Macierewicz zadeklarował, że rząd będzie zmierzał, aby nakłady na obronność wynosiły co najmniej 3 proc. PKB.
NATO musi dowieść, że jest i będzie żywym, silnym i wiarygodnym Sojuszem na rzecz pokoju, wolności i demokracji. W tym celu konieczne jest "znaczące wzmocnienie jego potencjału odstraszania i obrony" - wskazał prezydent Andrzej Duda. Szef NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że Sojusz nie chce nowej zimnej wojny.
7 grudnia 1970 r. w Warszawie podpisany został układ między PRL a RFN potwierdzający granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej. Jego najważniejsze postanowienia stały się podstawą układu granicznego zawartego 14 listopada 1990 r. pomiędzy wolną już Polską i zjednoczoną Republiką Federalną Niemiec.
1800 osób, wśród nich kanclerz Angela Merkel i b. sekretarz stanu USA Henry Kissinger, wzięło udział w poniedziałek w Hamburgu w uroczystościach pogrzebowych zmarłego 2 tygodnie temu byłego kanclerza Helmuta Schmidta. Był "instancją" i "gigantem" - mówiono.