O II wojnie światowej chcemy opowiedzieć z perspektywy osób, które wówczas były dziećmi. Do tej pory niewiele osób postanowiło wysłuchać ich wspomnień. To właśnie im chcemy oddać głos w projekcie "Wytwórnia pamięci" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Od czwartku (1 maja) można zajrzeć „za kulisy” Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW), by zobaczyć pamiątki z Powstania w nowym Magazynie Studyjnym. W sobotę (3 maja) dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach z okazji święta Konstytucji 3 Maja.
30 kwietnia 1975 roku zmarła Jadwiga Romocka, „warszawska Niobe” - matka poległych w Powstaniu Warszawskim 19-letniego Jana „Bonawentury” i 21-letniego Andrzeja „Morro”. Przeżyła synów o 31 lat. „Chłopcy, czy to możliwe, że mam żyć bez was” - zapisała w pamiętniku 16 listopada 1945 roku.
"Od krzywd, lecz i od zemsty za nie. Uchroń nas Panie! Uchroń od zła i nienawiści. Niechaj się odwet nasz nie ziści. Na przebaczenie im przeczyste. Wlej w nas moc, Chryste!" - napisał w 1942 r. Jan Romocki "Bonawentura". Harcerz Szarych Szeregów urodził się 17 kwietnia 1925 r. w Warszawie.
Wystawę czasową prezentującą dzieje dwóch oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim, których nazwa nawiązuje do tradycji piastowskich i wybitnego władcy Bolesława Chrobrego: Batalionu „Chrobry I” oraz Zgrupowania „Chrobry II” otwarto we wtorek w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
28 lutego 1920 roku urodziła się Anna Smoleńska, harcerka Szarych Szeregów, autorka "kotwicy", symbolu Polski Walczącej. Niemcy aresztowali ją jesienią 1942 roku. Po pobycie w więzieniu na Pawiaku została deportowana do KL Auschwitz. Zginęła 19 marca 1943 roku.
W wieku 95 lat zmarła Maria Szypowska, ps. "Myszka", żołnierz Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego należała do zgrupowania "Gurt" I Obwodu Radwan w służbie pomocniczej Szpitala Polowego przy ul. Złotej 58 w Śródmieściu - poinformował w czwartek (20 lutego) UdsKiOR.
Juliusz Kulesza „Julek” uczestnik Powstania Warszawskiego, ostatni Obrońca Reduty PWPW, historyk i dokumentalista spoczął na stołecznym Cmentarzu Bródnowskim. "Był jednym z młodych ludzi, którzy z determinacją walczyli o wolność” – napisał wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.
W czwartek na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie zostanie pochowany Juliusz Kulesza, ps. "Julek". Był ostatnim członkiem załogi, która w sierpniu 1944 r. broniła gmachu Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych podczas Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowało najważniejsze wydarzenia 2024 roku. Placówkę odwiedziło 700 tys. gości, a do zbiorów trafiły cenne historyczne pamiątki, wśród nich dziennik Aliny Janowskiej i znaleziony w ruinach stolicy zegar.