W Białymstoku konsekrowana została w niedzielę cerkiew pod wezwaniem św. Grzegorza Peradze - gruzińskiego duchownego, związanego przez ostatnie lata życia z Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym, zamordowanego w KL Auschwitz.
6 grudnia 1942 r. w niemieckim obozie Auschwitz zginął gruziński duchowny prawosławny, archimandryta Grzegorz Peradze. W Miejscu Pamięci, z udziałem prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, odbyły się we wtorek uroczystości upamiętniające rocznicę.
6 grudnia 1942 r. w niemieckim obozie Auschwitz zginął gruziński duchowny prawosławny, archimandryta Grzegorz Peradze. Zdaniem świadków podczas okupacji pomagał m.in. Żydom. Został zadenuncjowany przez rodaków. Jego obozowa historia podobna jest do losów o. Maksymiliana Kolbego.
W niedzielę – w 78. rocznicę śmierci – odsłonięto w Warszawie tablicę upamiętniającą św. Grzegorza Peradze, gruzińskiego duchownego prawosławnego, wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego, męczennika KL Auschwitz. W uroczystości wziął udział m.in. ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili.
Gruziński duchowny prawosławny, archimandryta Grzegorz Peradze zginął 6 grudnia 1942 r. w niemieckim obozie Auschwitz. Uznawany jest za świętego męczennika. Prawosławna społeczność w Polsce w sobotę i niedzielę upamiętni archimandrytę.
77 lat temu, 6 grudnia 1942 r., w niemieckim obozie Auschwitz zginął archimandryta Grzegorz Peradze. Gruziński duchowny prawosławny przez wiele lat swego życia związany był z Polską. W 1995 r. został uznany za "świętego męczennika".
75. rocznica śmierci świętego męczennika, archimandryty Grzegorza Peradze w niemieckim obozie Auschwitz, wypada 6 grudnia. Gruziński duchowny spędził wiele lat w Polsce, pracując na Uniwersytecie Warszawskim; nie opuścił jej po wybuchu II wojny światowej.