Uroczystość upamiętniająca 105. rocznicę powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej, najstarszej polskiej organizacji kombatanckiej, odbyła się w czwartek przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Dzięki staraniom związku w 1921 roku przyjęto w Polsce jedną z pierwszych ustaw kombatanckich na świecie.
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz przedstawiciele Związku Inwalidów RP odsłonili tablicę upamiętniającą najstarszą polską organizację zrzeszającą inwalidów wojennych. Tablica została umieszczona na fasadzie budynku przy ul. Foksal 16 w Warszawie.
We wtorek odbyły się zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Związek Inwalidów Wojennych RP uroczystości w hołdzie inwalidom pochodzącym z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, którzy w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu walczyli o niepodległość Polski oraz polskość wschodnich ziem kraju.
Uroczystości z okazji 100. rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej odbyły się w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas uroczystości zostały przyznane odznaczenia „Pro Bono Poloniae”, „Pro Patriae” i Złote Krzyże Zasługi.
W Krakowie zainaugurowano w czwartek obchody 100. rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych RP. Związek był prekursorem wielkiego hasła solidarności międzyludzkiej - mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.