Z protokołów kolaudacyjnych wielu filmów wynika, że reżyser Bohdan Poręba był samozwańczym cenzorem i głosem komunistycznej władzy. Na kolaudacjach filmów etatowi cenzorzy mogli milczeć, ponieważ skutecznie ich wyręczał i oceniał pracę kolegów i koleżanek- powiedział PAP filmoznawca Adam Wyżyński.
W Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym (FINA) w Warszawie odbyła się konferencja naukowa „Klatka na klatki. Cenzura filmowa w Polsce Ludowej”. Cenzura w PRL była wielopoziomowym systemem. Filmy cenzurował urząd cenzorski i same zespoły filmowe – mówi PAP filmoznawca Konrad Klejsa.
55 lat temu, 6 lutego 1968 r., Janusz Szpotański, autor satyrycznej opery „Cisi i gęgacze, czyli Bal u Prezydenta”, został skazany na trzy lata więzienia za „sporządzanie i przekazywanie w celu rozpowszechniania opracowań szkodliwych dla interesów państwa”.
80 lat temu, 21 lutego 1942 r., urodził się autor i wykonawca piosenek, hodowca pszczół, tłumacz, z wykształcenia socjolog, Jan Krzysztof Kelus. Artysta, który swoją twórczość rozpowszechniał jawnie, ignorując istnienie cenzury w PRL.
Nazywano go jedynym liberałem i Stańczykiem PRL. Z wykształcenia muzyk, sam uważał się głównie za kompozytora. Sławę zdobył jednak przede wszystkim jako publicysta i felietonista. Do historii przeszedł jako autor słów o „skandalicznej dyktaturze ciemniaków”. Ale były one tylko epizodem w najdłuższej walce jego życia – walce z cenzurą.
Anegdoty prof. Andrzeja Krakowskiego o potyczkach wybitnych reżyserów z partyjną cenzurą, przyciągnęły we czwartek do nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej wielu miłośników kina.
Zapowiedź kontroli słowa, lecz i kontroli wszelkiego rodzaju działań, które mogłyby „służyć wrogom demokracji”, była już wyrażona w manifeście PKWN opublikowanym 22 lipca 1944 r. Cenzura była dla rządu lubelskiego tak ważna, że pierwsza próba jej zinstytucjonalizowania pojawiła się już miesiąc po manifeście, 19 sierpnia 1944 r., kiedy to w ramach Resortu Informacji i Propagandy powołano Wydział Prasowo-Informacyjny. Na jego czele stanął Jerzy Borejsza – zdeklarowany komunista.
W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zaprasza na spotkanie z cyklu "Plus czy Minus - konfrontacje historyczne" zatytułowane "Wszystkie twarze cenzury – Dyskusja o książce Błażeja Torańskiego +Knebel. Cenzura w PRL-u+”. Spotkanie odbędzie się 23 maja (środa), godz. 18.00, w siedzibie głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (ul. Gdańska 13).