Współpraca naukowa Polski i Ukrainy może dobrze posłużyć obu stronom; Ukraina jest ciekawym partnerem dla polskich naukowców – powiedział wiceminister nauki Andrzej Szeptycki, składając we wtorek wizytę w Kijowie.
Silny nacisk na współpracę międzynarodową wśród naukowców jest jednym z celów powołania Akademii Kopernikańskiej – podkreśliła w środę w Senacie prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Senatorowie opozycji wskazywali, że instytucja będzie upolityczniona, ponadto ma ona dublować zadania istniejących już jednostek.
Od kilku lat zmniejszał się zakres kontaktów Polskiej Akademii Nauk z Rosyjską Akademią Nauk (RAN). Na szczeblu centralnym PAN zawieszono ją w 2013 r., ale kontynuowały na różną skalę instytuty akademii - wynika z informacji przekazanych PAP przez akademię.
Uniwersytet Łódzki, Opolski oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM), a także Politechnika Warszawska są wśród polskich uczelni, które zawiesiły współpracę z instytucjami naukowymi z Federacji Rosyjskiej. Jest to spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę.
Uniwersytet Łódzki zawiesza na czas nieokreślony współpracę z instytucjami naukowymi z Federacji Rosyjskiej i z Republiki Białorusi. O decyzji podjętej w poniedziałek przez senat uczelni poinformował PAP rzecznik uczelni Paweł Śpiechowicz.
Wymianę kopii dokumentów, a także wspólną digitalizację archiwaliów i realizację badań archiwalnych zakłada umowa, którą zawrze IPN z Państwową Służbą Archiwalną Ukrainy. Porozumienie ma otworzyć drogę do pozyskania kolejnych dokumentów o losach Polaków na terenach sowieckiej Ukrainy.
Organizacja wydarzeń i wymiany akademickiej i publikacje ekspertyz zakłada umowa o współpracy Collegium Intermarium z francuskim Instytutem Nauk Społecznych, Ekonomicznych i Politycznych (ISSEP), którą w czwartek podpisano w Warszawie.
Wspólne działania informacyjne, wykorzystanie osiągnięć badawczych oraz przygotowanie studentów dziennikarstwa do pracy w mediach - to główne punkty umowy o współpracy zawartej między Polską Agencją Prasową a Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW).
Szejk dr Sultan bin Muhammad Al Qasimi otrzymał we wtorek w Krakowie medal Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus ratio quam vis” za zaangażowanie w sprawy uczelni. Podczas uroczystości nagrodzony podkreślał, jak ważny jest dialog, który prowadzi do zrozumienia.
Współpracę o charakterze naukowym, m.in. wspólne badania i publikacje, zakłada podpisana w środę w Warszawie umowa pomiędzy IPN a Instytutem Historii Litwy w Wilnie. Pierwszym przedsięwzięciem jest zaplanowana w grudniu w Wilnie konferencja poświęcona Józefowi Piłsudskiemu.