„Najbardziej logiczny plan życia, najściślej wyprowadzona formuła jego wartości rozpada się nagle, gdy ujawniona zostanie ostatnia niewiadoma” napisała Zofia Nałkowska w najsłynniejszej powieści międzywojnia "Granica". Dla większości jej pokolenia tą największą niewiadomą było doświadczenie okresu wojny i okupacji.
Pisarka psychologiczna, feministka, lwica salonów XX-lecia międzywojennego, sprzedawczyni w sklepiku tytoniowym - to kolejne wcielenia Zofii Nałkowskiej. 10 listopada przypada 130 rocznica urodzin autorki "Granicy" i "Medalionów".
Najwięcej emocji w mijającym roku wzbudziły „Złote żniwa” Jana Grossa, ale jest to też rok publikacji bardzo wielu ciekawych biografii m.in. Miłosza, Nałkowskiej, Broniewskiego, Korczaka, Nowosielskiego. Najwięcej emocji wzbudziła książka „Złote żniwa” Jana Grossa i Ireny Grudzińskiej – Gross. Książka trafiła do księgarń 10 marca, ale teza autorów, że prześladowanie Żydów było w polskim społeczeństwie czasów okupacji normą, doczekała się wielu głosów polemicznych, jeszcze przed jej premierą.
Zofia Nałkowska urodziła się 10 listopada 1884 r. w Warszawie. Ukończyła prywatną pensję, studiowała na tajnym Uniwersytecie Latającym. Z domu rodzinnego wyniosła liberalną kulturę literacką, znajomość języków, kontakty z pisarzami i intelektualistami.
Pisarka psychologiczna, feministka, lwica salonów XX-lecia międzywojennego, sprzedawczyni w sklepiku tytoniowym - kolejne wcielenia Zofii Nałkowskiej przedstawia Hanna Kirchner w książce "Nałkowska albo życie pisane", która właśnie trafiła do księgarń.
07.11.2010. Gdańsk (PAP) - Ukazała się pierwsza polska naukowa publikacja o prof. Rudolfie Spannerze znanym z "Medalionów" Zofii Nałkowskiej. Autorzy obalają w niej tezę pisarki, że w Instytucie, którym kierował Spanner, istniała tajna fabryka mydła produkowanego z ludzkiego tłuszczu.