Zdaniem Rady IPN projekt noweli ustawy o Instytucie autorstwa PiS "w istotny sposób" ogranicza niezależność IPN. Rada za niepokojące uznała m.in. likwidację konkursu na stanowisko prezesa i pozbawienie środowiska akademickiego wpływu na skład Kolegium IPN.
Rada Instytutu Pamięci Narodowej krytycznie oceniła pracę prokuratorów IPN, zarzucając im "niską efektywność", m.in. przewlekłe śledztwa i małą liczbę oskarżonych. Pion śledczy odpowiada, że ocena Rady jest bezpodstawna. Zaniepokojenie sporem wyraził prezes IPN Łukasz Kamiński.
Mamy szczególnie utrudnione zadanie w dokonaniu oceny prawidłowości polityki ścigania przez IPN zbrodni przeciw narodowi polskiemu oraz udzielania rekomendacji w tym zakresie - wskazała Rada Instytutu Pamięci Narodowej w swym stanowisku.
O pomoc w pozyskaniu siedziby dla IPN oraz wyjaśnienie okoliczności zaniedbań związanych z tą sprawą zwróciła się w piątek do premiera Donalda Tuska Rada Instytutu. Ubolewa ona, że urzędy państwowe nie wykazały należytej staranności w tej sprawie.
2011-05-29 (PAP) - We wtorek Rada IPN ma wyłonić kandytata na prezesa IPN, którego przedstawi do wyboru parlamentowi. Wakat trwa od śmierci Janusza Kurtyki w katastrofie smoleńskiej. Do konkursu na prezesa zgłosili się: Łukasz Kamiński, Marek Lasota, Kazimierz Wóycicki i Janusz Wrona.
2011-05-13 (PAP) - Przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Narodowej prof. Andrzej Paczkowski poinformował w piątek PAP, iż dotychczas do konkursu na prezesa IPN zgłosiło się czterech kandydatów. Termin zgłoszeń już minął, ale kolejne aplikacje mogą jeszcze wpłynąć pocztą.
2011-05-11 (PAP) - Najwcześniej dopiero w przyszłym tygodniu poznamy listę kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - wynika z informacji, jakie PAP uzyskała wśród członków Rady IPN. Kandydaci mogą zgłaszać się jeszcze w czwartek.