Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzą prace poszukiwawcze na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu. Celem badań jest odnalezienie szczątków ofiar komunizmu, straconych lub zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947-1952.
Przed ekshumacją typowaliśmy, że szczątki odnalezione na cmentarzu w Langannerie należały do innej osoby. Badania genetyczne pozwoliły potwierdzić tożsamość kaprala Jana Duszy – powiedział PAP genetyk dr hab. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodał, że badania DNA w przypadku żołnierza były bardzo trudne.
Zidentyfikowano trzech polskich żołnierzy pochowanych we Francji i Holandii - podało MKDNiS. Są to kapral Jan Dusza z 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, Edward Trochim z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz Ryszard Kamecki z 316 Dywizjonu Myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.
Uroczysty pogrzeb polskich obrońców z Westerplatte, których identyfikację ogłoszono podczas uroczystości w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbędzie się najprawdopodobniej w 2022 r. - zapowiedział we wtorek wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.
Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie poinformowali we wtorek, że zidentyfikowali szczątki pięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte. Zostaną one pochowane na cmentarzu, który chce zbudować na półwyspie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Grób nieznanego polskiego żołnierza, znajdujący się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie we Francji, kryje szczątki kaprala Ryszarda Chaniewskiego z 1 Dywizji Pancernej - wynika z badań Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w MKiDN we współpracy z Adrianem Pohlem.
Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zidentyfikowali szczątki kpt. Władysława Dąbrowskiego, żołnierza 71. pułku piechoty. "To ewenement, takiej identyfikacji jeszcze nie było" – powiedział PAP Andrzej Ossowski z PUM.
Szczątki siedmiu osób odkryli specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w ramach prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w Czeremsze. Przeszukano miejsce, gdzie - według archiwaliów i przekazów - był grób osób rozstrzelanych przez Niemców w 1942 roku.