Promieniowanie nie uznaje granic i nie rozróżnia flag narodowych - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w 38. rocznicę katastrofy w Czarnobylu. Według Zełenskiego ta katastrofa pokazała światu, jak szybko i niespodziewanie mogą pojawić się śmiertelne zagrożenia.
Wybuch reaktora w elektrowni jądrowej w Czarnobylu uznano zgodnie za największą katastrofę w dziejach energetyki jądrowej na świecie. Konsekwencje poniosły nie tylko Ukraina, Białoruś i ówczesny Związek Sowiecki, ale cała Europa, nad którą rozprzestrzeniła się chmura radioaktywnych szczątków.
Film Waldemara Czechowskiego pt. „Wazawai” – co po japońsku oznacza nieszczęście, katastrofa – będzie można obejrzeć w Mazowieckim Instytucie Kultury (MIK) 8 lutego w cyklu „Nowe Formy Teatru” – informuje PAP Radosław Lubiak z działu marketingu i promocji MIK.
W 32. rocznicę wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu najwyższe władze Ukrainy złożyły hołd ratownikom, którzy likwidowali następstwa katastrofy. Prezydent Petro Poroszenko oświadczył w czwartek, że strefa wokół siłowni powinna stać się „terytorium zmian”.
Katastrofa w elektrowni atomowej w Czarnobylu, do której doszło 26 kwietnia 1986 r., była najgroźniejszym wypadkiem nuklearnym historii. Jak na ironię, zdarzyła się w trakcie testu, który miał służyć poprawie bezpieczeństwa. We wtorek mija 30 lat od tamtych wydarzeń.
25 lat po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu, która doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni na Ukrainie, Białorusi i w Rosji, zamknięta strefa wokół siłowni jest dziś prawie niedostępnym dla ludzi królestwem przyrody.
2011-04-26 (PAP) - Czarnobyl 25 lat po katastrofie wciąż żyje w jej cieniu; nie ma tam perspektyw zmiany, a nieobecność ludzi wykorzystała bujna przyroda, tworząc połączenia lasu i betonu - o dzisiejszym Czarnobylu opowiada PAP fotograf Maciek Nabrdalik.