W latach 1945-1989 na międzynarodowych arenach polski sport osiągał wspaniałe sukcesy. „Medale z różnych imprez (igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata i Europy) przywozili m.in. bokserzy, gimnastycy, kajakarze, kolarze, lekkoatleci, piłkarze nożni, piłkarze ręczni, siatkarze, szermierze, wioślarze, zapaśnicy i przedstawiciele wielu innych dyscyplin” – czytamy.
15 lat temu, 11 stycznia 2005 r., w Warszawie zmarł Jerzy Pawłowski, najwybitniejszy szermierz w historii polskiego sportu, medalista olimpijski. W roku 1964 podjął trwającą dekadę współpracę z wywiadem amerykańskim. Jego sprawa była jedną z największych afer szpiegowskich PRL.
25 lat więzienia za współpracę z NATO i CIA – taki wyrok usłyszał słynny szermierz Jerzy Pawłowski. Przed sądem Warszawskiego Okręgu Wojskowego 8 kwietnia 1976 r. szablista przegrał swój ostatni pojedynek. Nie miał szans z peerelowskim wymiarem sprawiedliwości.
25 października 1932 r. w Warszawie urodził się Jerzy Pawłowski, szablista, wielokrotny medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. W 1976 r. został skazany za szpiegostwo "na rzecz jednego z państw NATO" na 25 lat więzienia i przepadek mienia.
Odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, przypomnienie największych sukcesów sportowych i uroczysta kolacja pod hasłem "Spotkanie po latach" - tak wyglądały obchody 90-lecia Polskiego Związku Szermierczego (PZS). W piątek w Warszawie kilka pokoleń szermierzy świętowało jubileusz jednego z najstarszych polskich związków sportowych.