Polka Renata Rynkiewicz z Wileńszczyzny kontynuuje trwającą od 1861 r. rodzinną tradycję wicia palm. Departament Mniejszości Narodowych przy rządzie Litwy odznaczył ją Srebrną Odznaką Honorową „Za zasługi”. Przed dwoma laty odznaczenie to otrzymała jej mama Stanisława, a przed rokiem siostra Alina.
Od ponad pięciu lat czynione są starania, aby tradycja wicia wileńskiej palmy – wałeczka z suchokwiatów naturalnych i farbowanych zakończonego „mietliczką” - została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Agata Granicka, twórczyni ludowa i wileńska palmiarka w siódmym pokoleniu, w rozmowie z PAP wyraża nadzieję, że „uda nam się to osiągnąć już w przyszłym roku”.
Wartości kulturowe są tworzone przez ludzi i przekazywane kolejnym pokoleniom - powiedział minister kultury Litwy Mindaugas Kvietkauskas podczas uroczystości wpisania tradycji wicia wileńskich palm na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego kraju.
W podwileńskiej miejscowości Mejszagoła, w Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w Dworze Houwaltów, odbyła się w piątek prezentacja bogato ilustrowanego albumu „Palma Wileńszczyzny” o historii niepowtarzalnej palmy wileńskiej i tradycjach wileńskiego palmiarstwa.