W związku z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 przygotowano materiał informacyjny, przypominający jak pracował wtedy Sejm i jakie podejmował decyzje – podał dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.
„Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji” - to temat tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży, który w sobotę - w Międzynarodowym Dniu Dziecka - zebrał się w siedzibie parlamentu. To jego XXV sesja.
Naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o tych, dla których dobro i pomyślność ojczyzny były wartościami nadrzędnymi - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński do uczestników uroczystości poświęcenia nowego pomnika nagrobnego b. premiera Walerego Sławka na Wojskowych Powązkach.
Odradzające się państwo polskie potrzebowało symbolu swojej niezależności, którym stał się polski Sejm - mówi PAP Adrian Sobieszczański, historyk i varsavianista. I Sejm II Rzeczypospolitej, czyli Sejm Ustawodawczy, został otwarty w 1919 r. i to on podjął decyzję o budowie nowego gmachu – dodaje.
Prezydium Sejmu przyjęło w czwartek uchwałę, w której wyraża najwyższy szacunek posłom II Rzeczypospolitej. Prezydium zaapelowało o odwiedzanie i opiekę nad miejscami pochówku parlamentarzystów Sejmu Ustawodawczego II RP.
17 marca 1921 r. Sejm Ustawodawczy, spełniając swoje najważniejsze zadanie, uchwalił Konstytucję RP. Dokonał tego w ciągu zaledwie dwóch lat w warunkach ciągle toczących się walk o granice państwa i przy ogromnych problemach wewnętrznych.