Na uroczystości 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Terezinie organizatorzy nie zaprosili przedstawicieli Rosji i Białorusi. Przewodniczący Senatu Czech Milosz Vystrczil powiedział w niedzielę, że wypowiedzi rosyjskich polityków pod adresem Ukrainy przypominają nazistowską propagandę sprzed 80 lat.
Unikatowe rysunki Helgi Hoskovej-Weissovej, przedstawiające życie codzienne w niemieckim obozie dla Żydów funkcjonującym w czasie II wojny światowej w czeskim Terezinie, będzie można oglądać na wystawie w Kielcach. Ich autorka, pochodząca z żydowskiej rodziny, trafiła do obozu jako nastolatka.
Czasową ekspozycję poświęconą historii getta stworzonego przez Niemców w czeskim Terezinie oraz losowi Żydów deportowanych stamtąd do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz można oglądać w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
69 lat temu Niemcy ostatecznie zlikwidowali w Auschwitz II-Birkenau obóz rodzinny dla Żydów przywiezionych z getta w Terezinie nieopodal Pragi. W dwie kolejne noce, między 10 do 12 lipca 1944 r., zgładzili 7 tys. osób, w tym dzieci.
Spektakl "Komedia obozowa” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy zwyciężył w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Bez Granic", który w sobotę późnym wieczorem zakończył się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Laureata wyłoniła publiczność.
Wystawa "Tu nie latają motyle", złożona z prac dzieci przetrzymywanych w czasie II wojny w obozie Theresienstadt (Terezin), jest jednym z głównych elementów rozpoczętych w niedzielę w Łodzi III Dni Pamięci, które poświęcone są pamięci ofiar Holocaustu.
2011-02-26 (PAP) - W wieku 84 lat zmarł w sobotę w Pradze czeski pisarz żydowskiego pochodzenia Arnoszt Lustig, który w swych książkach zawarł przeżycia z nazistowskich obozów zagłady. W Czechach należał do powojennej czołówki literackiej. Jak poinformował praski szpital akademicki na Vinohradach, Lustig od pięciu lat walczył z rakiem krwi. Zgon nastąpił nad ranem.