Około 10 tysięcy osób uczestników Marszu Żywych, który jest wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu, wyruszyło we wtorek po południu sprzed bramy obozowej z napisem „Arbeit macht frei” w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau.
Dyskusja na temat publikacji „Dalej jest noc” powinna odbywać się zgodnie z regułami przyjętymi w świecie naukowym - zaapelowało we wtorek Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Jesteśmy gotowi na prowadzenie takiej krytycznej debaty - podkreślili badacze Holokaustu.
Bezpodstawne i niepotrzebne są obawy, że polski rząd mógłby ograniczać wolność badań naukowych czy tolerować jakiekolwiek ekscesy antysemickie - napisał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w liście do francuskiej minister Frederique Vidal.
Antysemickich uwag, prób zerwania konferencji, nie słyszę - napisał ambasador Polski w Szwajcarii Jakub Kumoch publikując nagranie fragmentu konferencji pt. „Nowa polska szkoła historii Holokaustu”. Część uczestników twierdzi, że została ona zakłócona przez osoby związane z „Gazetą Polską” i IPN.
Rada Naukowa Instytutu Filozofii i Socjologii PAN poinformowała w środę, że wspiera "badanie trudnych kwestii, takich jak Zagłada Żydów" i "odrzuca jakiekolwiek próby politycznej i ideologicznej ingerencji w swobodę dyskusji naukowej i starania, aby uczynić z niej wydarzenie polityczne".
Reakcje polskiego społeczeństwa wobec Zagłady Żydów - od niesienia im pomocy, poprzez bierność aż po szmalcownictwo i zbrodnie - były tematem debaty, która odbyła się w środę w Warszawie. W dyskusji wzięli udział m.in. naukowcy IPN i Centrum Badań nad Zagładą Żydów.
Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN zaprasza na premierową dyskusję o książce „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00, w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (ul. Anielewicza 6, Warszawa). Wstęp na spotkanie jest wolny.
W kwestii getta węgrowskiego mam ogromne zastrzeżenia co do postawy z jaką Centrum Badań nad Zagładą Żydów w osobie prof. Jana Grabowskiego podchodziło do źródeł - powiedział PAP historyk Radosław Jóźwiak. Jego zdaniem prof. Grabowski "robi z patologii społeczną normę".
Zjawisko „szmalcownictwa”, czyli szantaży i wymuszeń, jest wciąż jednym z najmniej zbadanych aspektów okupacji hitlerowskiej w Polsce - mówi dr Katarzyna Person z ŻIH, zajmująca się historią Holokaustu na ziemiach polskich, koordynatorka projektu Pełnej Edycji Archiwum Ringelbluma.
Centrum Badań nad Zagładą Żydów protestuje przeciwko przepisom, które wprowadzają kary za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie z okresu II wojny światowej. Prawdy historycznej nie można z góry zadekretować - podkreślili badacze.