W sobotni wieczór w stołecznych Łazienkach Królewskich odbędzie się plenerowe widowisko teatralne „Noc listopadowa” w reżyserii Leszka Zdunia. To hołd dla Stanisława Wyspiańskiego w 115. rocznicę śmierci artysty, w miejscu, w którym rozpoczęło się Powstanie Listopadowe i które wywarło na nim ogromne wrażenie.
Praca w polu przy zbiorze zboża, przyśpiewki żniwne oraz kiermasz pieczywa i regionalnych produktów gastronomicznych, a także warsztaty wykonywania ozdób ze słomy to atrakcje, które 7 sierpnia wypełnią widowisko plenerowe pt. „Żniwa w skansenie” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Premiera widowiska plenerowego „Orzeł i Krzyż - Wielkie Zwycięstwa” odbędzie się w czwartek w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie). Pierwotnie spektakl miał mieć premierę w czerwcu, plany pokrzyżowała epidemia.
W starej zajezdni tramwajowej w Poznaniu w piątek wieczorem pokazane zostanie widowisko „Trzy Tramwajarki/Czerwiec'56”. Spektakl w reż. Janusza Stolarskiego opowiada o poznańskim Czerwcu ’56 z perspektywy legendarnych tramwajarek: Heleny Przybyłek, Stanisławy Sobańskiej i Marii Kapturskiej.
W piątek pierwszy raz w tym sezonie widzowie będą mieli okazję zobaczyć organizowane w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie) widowisko „Orzeł i Krzyż”. Według twórców przedsięwzięcia jest to największe plenerowe widowisko historyczne w Polsce.
150 osób wcieli się w role mieszkańców Mławy i żołnierzy podczas plenerowego widowiska „Mława 1939”, będącego rekonstrukcją niemieckiego nalotu bombowego na to miasto. Inscenizacja odbędzie się w piątek w trakcie obchodów rocznicy bitwy pod Mławą z września 1939 r.
Babiogórskie Centrum Kultury im. Urszuli Janickiej-Krzywdy w Zawoi zaprasza na widowisko plenerowe z muzyką na żywo, w całości tworzone przez społeczność lokalną w celu kultywowania tradycji góralskich i dbania o trwanie pamięci zbiorowej na temat tutejszego dziedzictwa kulturowego w postaci folkloru górali babiogórskich. Spektakle odbędą się 25 i 26 sierpnia.