350 lat temu, 11 listopada 1673 r., wojska Rzeczypospolitej odniosły przygniatające zwycięstwo pod strategicznie położoną twierdzą chocimską. „Myśl pracowała ściśle, wola panowała nad nerwami” – pisał o dowódcy wojsk sprzymierzonych hetmanie Janie Sobieskim Paweł Jasienica.
W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się w piątek wernisaż wystawy „Chocim 1621”. Ekspozycja jest upamiętnieniem wydarzeń sprzed 400 lat i przypomnieniem, jak ważne były one zarówno dla Polski, Turcji, jak i dla całej Europy – powiedział sekretarz stanu w MKDNiS Jarosław Sellin.
Ulicami Kijowa przeszedł we wtorek Przemarsz Chocimski z udziałem rekonstruktorów i muzyków z okazji obchodzonego w tym roku 400-lecia bitwy, w której siły Rzeczpospolitej Obojga Narodów odparły tureckie oblężenie Chocimia.
Porozumienie dot. konserwacji obrazu Marcella Bacciarellego, przedstawiającego historyczną scenę zawarcia traktatu pokojowego między Polską a Turcją w Chocimiu, podpisano w piątek w Warszawie. Dzisiejsze relacje polsko-tureckie są znakomite - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.
Miłośnicy tradycji szlacheckich Rzeczpospolitej uczcili w niedzielę w Białymstoku 390. rocznicę zwycięstwa nad Turkami pod Chocimiem w 1621 roku. Impreza, w której wzięło udział kilkudziesięciu konnych i piechurów, odbyła się pod hasłem "Dnia Tradycji Rzeczpospolitej". Jego punktem kulminacyjnym była Banderia Sarmacka, z okazji 390. rocznicy bitwy pod Chocimiem. Jak podkreślali organizatorzy - największej bitwy XVII wieku.