„Coś Ty Atenom zrobił, Sokratesie?” – ten wiersz Norwida ujmuje symbolicznie paradoks polegający na tym, że naprawdę wielcy ludzie są czasem łatwo zapominani czy niedoceniani po śmierci – pisze Jerzy Kłosiński, autor biografii jednego z najwybitniejszych i najodważniejszych historyków okresu PRL.
Był październik 1952 r. Józef Haller właśnie pochował swoją ukochaną żonę Aleksandrę. 79-letni, mieszkający z dala od ojczyzny generał uznał wówczas, że to ostatni moment, by utrwalić swoje wspomnienia z działalności wojskowej i politycznej. Zatrudnił więc kopistkę, która wiernie zanotowała jego opowieści. Jak później opowiadała, generał dyktował je, chodząc po pokoju, stukając laską i referując historię swojego życia, jakby stał przed frontem wojska. Po latach zawiązał się Komitet Wydawniczy, dzięki któremu ukazały się „Pamiętniki”.
„Niepodległość ma jeden kształt” - zbiór studiów ofiarowanych Antoniemu Macierewiczowi z okazji 70. urodzin - była tematem dyskusji, która w środę odbyła się w IPN w Warszawie. W książce są teksty m.in. Jana Olszewskiego, Sławomira Cenckiewicza i Piotra Naimskiego.