Gmina Żydowska w Hamburgu chce zrekonstruować, zgodnie z oryginałem, synagogę, która została zniszczona w czasach Hitlera. Sprzeciwiają się temu intelektualiści z Izraela. Jest propozycja kompromisu - pisze w tygodniku „Spiegel” Michael Brenner, profesor historii i kultury żydowskiej na Uniwersytecie w Monachium.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach z uznanym polskim pianistą młodego pokolenia Szymonem Nehringiem wystąpią we wrześniu w Danii i Niemczech, promując twórczość polskich artystów w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
W środę w Hamburgu przy grobach 17 powstańców warszawskich, którzy zginęli w bombardowaniu tego niemieckiego miasta, odbyły się uroczystości 74. rocznicy wybuchu Powstania. Żołnierze AK zginęli, bo Niemcy nie wpuścili ich do schronu w czasie alianckiego bombardowania.
W muzyce klasycznej, w twórczości europejskich kompozytorów jest zawarta istota naszej europejskiej kultury - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowego spotkania z muzykami Orkiestry Symfonicznej z Hamburga w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Raporty SB, zdjęcia kościołów wybudowanych wbrew władzom PRL, pamiątki rodzinne znalazły się m.in. na wystawie "Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny". Przygotowaną przez rzeszowski oddział IPN ekspozycję w niedzielę otwarto w Hamburgu.
W pracy "Pożoga" Joerg Friedrich przedstawia los 600 tys. niemieckich cywilów, którzy padli ofiarą alianckich nalotów dywanowych. Książka, która w Niemczech wywołała dyskusję o niebezpieczeństwach relatywizowania historii, właśnie ukazała się Polsce.