Archiwa istnieją po to, abyśmy mogli opowiadać historię i to jest ich najważniejsza funkcja. Historia bez materiałów źródłowych, czyli tego, co przechowują archiwa i co nazywamy narodowym zasobem archiwalnym, nie istnieje – powiedział PAP Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
Idea polega na tym, by na do programu UNESCO pod roboczą nazwą Pamięć Polski wpisywano najcenniejsze dokumenty i zbiory o szczególnym znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego i tradycji – powiedział PAP naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. Nabór wniosków trwa do 31 maja.
Od 2020 r. Dzień Darczyńcy jest obchodzony 6 grudnia. „Tego dnia honorujemy naszych darczyńców, którzy przekazują swoje prywatne zbiory do państwowych archiwów” – mówi PAP naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
Za chwilę pokażemy ciekawą społecznie wystawę, która będzie naraz pokazana w całym kraju - mówił w środę o ekspozycji "Mamo ja nie chcę wojny!!! Polsko-ukraiński projekt archiwalny" na konferencji prasowej w Warszawie dyr. Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk.
Polskie dziedzictwo archiwalne jest niezwykle bogate i różnorodne. Dodatkowym uhonorowaniem najcenniejszych dokumentów jest umieszczenie ich na prestiżowej liście UNESCO – powiedziała wiceminister kultury, prof. Magdalena Gawin podczas otwarcia wystawy „Pamięć Polski”.
Doprowadzenie do powstania nowej ustawy o narodowym zasobie archiwalnym, stworzenie archiwistom możliwości ścieżki kariery i skupienie się na treści udostępnianych dokumentów – to zdaniem nowego naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka istotne założenia rozwoju archiwów.
Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński wręczył w środę dr. Pawłowi Pietrzykowi powołanie na stanowisko Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych - podało MKiDN. Pietrzyk – z wykształcenia historyk i archiwista – od ponad 20 lat zawodowo związany jest z Archiwami Państwowymi.