Centrum Memoriał potwierdziło w czwartek wieczorem, że na wolności jest 71-letni Oleg Orłow, rosyjski obrońca praw człowieka, skazany w Rosji na 2,5 roku więzienia. Orłow został objęty wymianą więźniów między Rosją a Zachodem.
Mieszkańcy niektórych miast Rosji zaczęli składać kwiaty pod pomnikami ofiar represji politycznych po podaniu informacji o śmierci lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, chociaż prokuratura ostrzegła przed masowymi protestami w Moskwie.
Dmitrij Muratow, redaktor naczelny „Nowej Gaziety” i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, nazwał zabójstwem śmierć więzionego przez rosyjskie władze lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.
Aleksiej Nawalny, Władimir Kara-Murza, Ilja Jaszyn i inni więzieni działacze opozycji antykremlowskiej prowadzą w poniedziałek jednodniowy protest głodowy – podał portal Nowaja Gazieta.Jewropa. 30 października przypada w Rosji Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych.
Wolności dla działacza polskiej mniejszości na Białorusi, dziennikarza Andrzeja Poczobuta oraz innych więźniów politycznych prześladowanych przez reżim na Białorusi domagali się w piątek w Białymstoku uczestnicy comiesięcznej akcji solidarności z nimi.
Na pl. Bankowym w Warszawie w piątek otwarta zostanie wystawa „Rakowiecka 37. Wczoraj więzienie, dziś Muzeum”. Przedstawia ona m.in. polskich bohaterów więzionych i zamordowanych od czasów stalinowskich do końca lat 80.
Prezentacja bozzetta rzeźby „Aleja Wschodzącego Słońca” Pawła Althamera, poświęconej białoruskim więźniom reżimu Łukaszenki odbyła się w czwartek w Wolskim Centrum Kultury. W wydarzeniu brała udział m.in. liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swietłana Cichanouska.
Lista więźniów politycznych w Rosji prowadzona od 2009 roku przez Centrum Praw Człowieka Stowarzyszenia Memoriał liczy obecnie tysiąc nazwisk – poinformował w środę działacz tej organizacji, szef programu Pomoc dla Więźniów Politycznych Siergiej Dawidis.