W niedzielę o godz. 10 rozpocznie się 5. Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą, który upamiętnia bohaterską walkę Wołyńskiej Brygady Kawalerii we wsi Mokra koło Kłobucka. We wrześniu 1939 roku polscy żołnierze powstrzymywali tam przeważające siły niemieckiego najeźdźcy.
W gminie Miedźno (Śląskie) uczczono 80. rocznicę bitwy pod Mokrą - jednego z pierwszych starć w wojnie obronnej 1939 r. "Pamięć o bitwie pod Mokrą w sposób szczególny współtworzy także narodową i lokalną tożsamość mieszkańców ziemi kłobuckiej" - napisał do uczestników obchodów prezydent Andrzej Duda.
Dwudniowy bój pod Mokrą i Ostrowami w 1939 r. zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach polskiej kawalerii. Stało się to nie za sprawą spektakularnych szarż, ale dzięki umiejętności prowadzenia przez polskie jednostki działań zaporowych i opóźniających – mówi PAP dr Andrzej Wesołowski z CAW, współautor książki „Mokra Działoszyn 1939”.
1 września 1939 r. pod Mokrą polscy ułani stawili skuteczny opór niemieckim siłom pancernym. Centralne Archiwum Wojskowe udostępniło portalowi dzieje.pl archiwalne fotografie oraz dokumenty dotyczące m.in. uczestniczącej w tej batalii Wołyńskiej Brygady Kawalerii.
W niedzielę, 31 sierpnia, o godz. 15 na polach Mokrej, przy pomniku poległych w tamtejszej batalii (gm. Miedźno) odbędzie się rekonstrukcja bitwy, którą 1 września 1939 r. stoczyli ułani Wołyńskej Brygady Kawalerii, stawiając opór wkraczającym do Polski oddziałom pancernym Wehrmachtu.