Blisko 200 dzieł sztuki z okresu manieryzmu - malarstwo, rzeźby, grafiki i rzemiosło artystyczne - będzie można od wtorku oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wystawę zorganizowano z okazji 70-lecia działalności muzeum.
Arcydzieła rzemiosła artystycznego od czasów starożytnych, sztuka polska 20-lecia międzywojennego oraz wystawa poświęcona wrocławskiemu manieryzmowi - to niektóre z ekspozycji, które będzie można zobaczyć w tym roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Szesnastowieczne malowidła ścienne w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odzyskują dawny blask. Specjaliści pracujący przy renowacji malowideł mają ją zakończyć pod koniec sierpnia. Odnowione malowidła mają być udostępnione zwiedzającym.
"Splendor i erotyka cesarskiej Pragi" to tytuł wystawy manierystycznego malarza i rysownika Bartholomeusa Sprangera prezentowanej w nowojorskim muzeum Metropolitan. Spranger działał na praskim dworze habsburskiego cesarza Rudolfa II, zafascynowanego kabałą i alchemią.
Organy w gdańskim kościele św. Trójcy w tym roku mają zyskać 12 z 45 głosów. Odbudowa XVII-wiecznego instrumentu trwa od kilku lat. W końcu ub.r. udało się zrekonstruować we wnętrzu świątyni odnowioną szafę główną organów.
Firma Kristiana Wegscheidera z Drezna wygrała konkurs na koncepcję odbudowy organów Mertena Friese w kościele Św. Trójcy w Gdańsku. Koszt rekonstrukcji instrumentu szacowany jest na ok. milion euro, trwa zbiórka pieniędzy na ten cel.