W kwaterze wojskowej na parafialnym cmentarzu w litewskich Ejszyszkach z honorami pochowano czterech nieznanych żołnierzy AK, których szczątki odnaleziono w okolicy. W uroczystościach uczestniczyli m.in. parlamentarzyści z Polski i Litwy.
Na cmentarzu w Ejszyszkach w rejonie solecznickim w sobotę zostali pochowani trzej żołnierze AK ekshumowani z pobliskich miejscowości przez specjalistów IPN. Uroczysty pochówek z honorami wojskowymi poprzedziła msza święta pogrzebowa w miejscowym kościele.
Po ponad 70 latach od śmierci trzej żołnierze Armii Krajowej, polegli w czasie II wojny światowej, zostaną pochowani w miejscowości Ejszyszki na Wileńszczyźnie. W uroczystości współorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej weźmie udział wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.
Wydział Kresowy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończył w środę na terenie Wileńszczyzny trwające przez ostatnie trzy tygodnie prace. W ich wyniku odnaleziono szczątki młodego mężczyzny, prawdopodobnie żołnierza AK.
Wydział Kresowy rozpoczął w czwartek prace poszukiwawcze w litewskich Ejszyszkach. Zespół dr Leona Popka poszukuje szczątków żołnierzy wileńskiej AK z oddziału Jana Borysewicza ps. Krysia, zamordowanych przez NKWD zimą 1945 r. Pierwszego dnia prac specjaliści IPN odnaleźli na ludzkie szczątki.
"Pohulanka", taki tytuł nosi reportaż z magicznego dzieciństwa i najwcześniejszej młodości Mirosława Ikonowicza. Korespondent, który relacjonował dla PAP kilkanaście światowych konfliktów zbrojnych, opisuje swój pierwszy kontakt z wojną w okupowanym Wilnie o na Kresach.
W miejscowości Ejszyszki na Wileńszczyźnie odsłonięto w niedzielę granitowy, ponad pięciometrowy krzyż upamiętniający byłych mieszkańców Ejszyszek i okolic - Polaków, ofiary wojny i powojennych wywózek w latach 1939-1959. Na pomniku umieszczono słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: "Gdy znika ludzka pamięć, zaczynają mówić kamienie".