Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w sobotę wziął udział w otwarciu w Wilnie wystawy pt. „Lublin – miasto unii Litwy i Polski”, w której czołowe miejsce zajmuje obraz Jan Matejki „Unia Lubelska”. Ekspozycja jest elementem litewskich obchodów rocznicy zawarcia przed 450 laty sojuszu z Polską.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w sobotę i niedzielę będzie przebywał na Litwie w ramach obchodów 450. rocznicy Unii Lubelskiej; weźmie m.in. udział w otwarciu wystawy „Lublin – miasto Unii Litewsko-Polskiej”.
450 lat temu, 1 lipca 1569 r., senatorowie oraz posłowie Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego potwierdzili i uroczyście zaprzysięgli Unię Lubelską. Akt deklarował m.in.: „Iż już Krolestwo polskie i Wielgie Księstwo litewskie jest jedno nierozdzielne i nierożne ciało, a także nierożna ale jedna a spolna Rzeczpospolita, ktora się z dwu państw i narodow w jeden lud zniosła i spoiła”.
Unia Lubelska to epokowe wydarzenie będące świadectwem głębokiej mądrości politycznej, dziedzictwem wolności, demokracji, parlamentaryzmu – mówili w niedzielę w Lublinie uczestnicy debaty zorganizowanej z okazji 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.
Utworzenie 16 ośrodków dla repatriantów, czyli w każdym województwie, postulował marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas spotkania z młodzieżą polonijną i przedstawicielami Polonii w Lublinie, w ramach obchodów 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej.
Marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis oraz premier Mateusz Morawiecki złożyli w niedzielę kwiaty przed pomnikiem Unii Lubelskiej podczas uroczystych obchodów w Lublinie z okazji 450. rocznicy zawarcia Unii między Polską a Litwą.
Uznajemy historyczną doniosłość Unii Lubelskiej dla naszych narodów, ale musimy także wyciągnąć wnioski z jej niedociągnięć – powiedział w niedzielę metropolita wileński abp Gintaras Gruszas podczas mszy św. w Lublinie z okazji 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.
Energetyka, współpraca polityczna i gospodarcza oraz współpraca w ramach NATO – to płaszczyzny współdziałania z Litwą obecnie i na przyszłość – mówi PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Ocenia, że nasze kontakty z Litwą są najlepsze od lat.
Wyzwaniem Litwy i Polski jest niezaprzepaszczenie obecnych doskonałych i twórczych stosunków między obu krajami – mówi PAP przewodniczący litewskiego parlamentu Viktoras Pranckietis w przededniu 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.
Zagrożenie ze strony Rosji zmienia stosunek Litwy do Unii Lubelskiej – pisze w sobotę agencja BNS. Litwa w tym roku obchodzi 450. rocznicę zawarcia porozumienia z Polską, co, jak wskazuje agencja, przed stu laty było nie do pomyślenia.