Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała prof. Krzysztofa Ruchniewicza na stanowisko dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Pięcioletnia kadencja rozpocznie się 5 listopada.
Agnieszka Witkowska-Krych, Bartłomiej Noszczak i Zbigniew Parafianowicz to tegoroczni laureaci Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Kapituła nagrody przyznała także kilka wyróżnień. Statuetki, nagrody i wyróżnienia wręczono podczas gali zorganizowanej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.
Starostwo Powiatowe wydało pozwolenie na budowę Muzeum Obławy Augustowskiej, które będzie mieściło się w tzw. Domu Turka w Augustowie – głównym ośrodku terroru komunistycznego na Suwalszczyźnie. Inwestycję realizuje Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Zaproponowane zmiany umożliwią bardziej efektywną realizację celów Instytutu poza granicami UE.
W Europie jest wielu bohaterów, a Witold Pilecki z pewnością do nich należy - oświadczył w poniedziałek w stolicy Niemiec szef parlamentu landu Berlin Ralf Wieland na wernisażu wystawy o rotmistrzu. Ocenił, że Pileckiemu za jego działalność "należy się hołd".
Witold Pilecki powinien stanowić znany całemu światu wzór bojownika o wolność - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników berlińskiego wernisażu wystawy o rotmistrzu. Wyraził nadzieję na coraz lepsze zrozumienie historii Polski w Europie Zachodniej.