Senat podjął w piątek uchwałę w 160. rocznicę śmierci księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. „Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd Jego pamięci i oddaje cześć Jego zasługom dla sprawy narodowej” – głosi uchwała.
19 marca 1842 r. został założony Adampol, polska miejscowość w Turcji na północno-wschodnich obrzeżach Stambułu, po azjatyskiej stronie Bosforu (tur. Polonezkoey). Inicjatorem był przywódca jednej z emigracyjnych frakcji po Powstaniu Listopadowym Adam Czartoryski.
Prezydent Bronisław Komorowski w drugim dniu oficjalnej wizyty w Turcji odwiedził polską osadę pod Stambułem – Adampol, po turecku Polonezkoy ("polska wieś"). Zwiedził tam polski cmentarz i kościół katolicki, gdzie co sobotę odprawiana jest msza po polsku.
Do pożaru dachu słynnego Hotelu Lambert w Paryżu doszło w nocy z wtorku na środę; nie ma ofiar w ludziach - poinformowała straż pożarna. Dawna rezydencja książąt Czartoryskich i ośrodek XIX-wiecznej Wielkiej Emigracji należy obecnie do rodziny emira Kataru. Brak informacji o przyczynach pożaru.
Stambulska Państwowa Orkiestra Symfoniczna wystąpi w bazylice Aya Irini w Stambule, pod batutą polskiego dyrygenta Tadeusza Strugały wraz ze światowej sławy pianistą Piotrem Palecznym, na piątkowym koncercie symfonicznym z okazji 170-lecia Adampola-Polonezkoy. Publiczność usłyszy utwory Fryderyka Chopina, Michała K. Ogińskiego, Richarda Wagnera oraz Ulvi Cemala Erkina.
W paryskiej Bibliotece Polskiej odbyły się w czwartek obchody 180. rocznicy utworzenia czołowego ośrodka polskiej Wielkiej Emigracji - Towarzystwa Literackiego Polskiego. W uroczystościach wzięła udział małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.
15 lipca 1861 r. w Montfermeil pod Paryżem zmarł książę Adam Jerzy Czartoryski, wybitny mąż stanu, dyplomata, prezes Rządu Narodowego w czasie Powstania Listopadowego. Działacz emigracyjny, jeden z prekursorów zjednoczonej Europy, pisarz, mecenas nauki i sztuki.